Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Türkiye’nin En İyi Fotoğrafçıları

Fotoğrafçılık alanında önemli çalışmalara imza atmaya devam eden Türkiye, bu başarısı kuşkusuz önemli fotoğraf sanatçılarına borçludur. Onların bugüne kadar hazırladığı projeler, yetiştirdiği öğrenciler ve bu sanata duydukları aşk, gençlere de umut ışığı oldu. İşte Türkiye’nin en ünlü fotoğraf sanatçıları

Ara Güler

ARA GÜLER

Türkiye’nin en ünlü fotoğraf sanatçısı kim diye sorulduğu zaman akla ilk olarak onun ismi geliyor. Ara Güler… 1928 yılında Beyoğlu’nda doğan Güler, tüm gençleri bu semtte toplamaya devam ediyor ve onlara umut ışığı oluyor.

Muhsin Ertuğrul’un yanında tiyatro ve oyunculuk eğitimi almaya başlaması kariyerinde önemli bir dönüm noktası olmuş. İktisat Fakültesinde okurken kararını değiştirip gazeteci olmayı hedeflemiş.

İlk fotoğrafçılık kariyeri ise 1958 yılında başlamış. Çektiği kareler bugün bu sanata merak duyanlar tarafından ilgiyle takip ediliyor ve önemli dersler çıkarılıyor.

Ara Güler’in İstanbul’u kitabından


Çoşkun Aral

COŞKUN ARAL

Savaş fotoğrafçısı, belgesel yapımcısı, dünya gezgini… 1956 yılında Siirt’te dünyaya gelen Coşkun Aral, 1983 yılında Paris’te sunulan fotoğraf sergisiyle dünya çapında bir şöhrete ulaşmıştı.

Aynı yıllarda savaş fotoğrafları New York’ta sergilendi ve 1988 yılına gelindiğinde Ara Güler’le birlikte fotoğraflarını Danimarkalıların beğenisine sundu. Çektiği fotoğraflarla uluslararası platformda ödüllere layık görülen Coşkun Aral, bilhassa savaş fotoğraflarıyla anılıyor.


İzzet Keribar

İZZET KERİBAR

1936 yılında İstanbul’da doğan İzzet Keribar, ailesinin fotoğraf makinesini kullanarak çıkmış yola. Kişisel teknik stilini ise askerlik için gittiği Güney Kore’de oluşturmuş.

Burada çektiği fotoğraflar sayesinde fazla tecrübe edinmiş ve özel karelere imzasını atmış. Fotoğraf alanındaki ikinci doğuşu ise 1980 yılına tekabül ediyor.

Yurtiçinde ve yurtdışında düzenlenen sergileri, dia gösterileri ve jüri üyeliği bu sanata olan tutkusunun en önemli örneği olarak kabul ediliyor. İzzet Keribar bugün fotoğraf dersleri vererek gençlerin bakış açılarını geliştirmeye devam ediyor.

Ara Güler’in İstanbul’u kitabından


Türkiye'nin En İyi Fotoğrafçısı

ORHAN GÜRBÜZ

1980 yılında Erzincan’da dünyaya gelmiş olan Türkiye’nin en iyi fotoğrafçılarından biri Orhan Gürbüz, fotoğraf çekme tutkusunun ortaokul yıllarında başladığını ve bugüne kadar artarak devam ettiğini belirtir. Resim yapamayacağını anlayınca fotoğraf çekme yeteneğini keşfettiğini söyleyen fotoğrafçı, kuruculuğunu üstlendiği Foto Life markasıyla da farklı sektörlerdeki firmaların reklam çekimlerini, kurumsal fotoğrafçılık süreçlerini, tanıtım filmi çekimlerini üstlenmiştir. Türkiye’nin en iyi isimlerinden eğitim alarak kariyerine başlayan Orhan Gürbüz, 15 yılı aşan deneyimini ve bilgisini geleceğin fotoğrafçılarıyla paylaşmak için Foto Life Akademi’yi kurarak temel ve ileri seviye fotoğraf eğitimi vermeye başlamıştır. Türkiye’nin büyük firmalarına kurumsal dersler vererek aynı zamanda iş dünyasına da fotoğraf sanatını sevdirmektedir.


Mehmet Turgut

MEHMET TURGUT

1977 yılında Ankara’da doğan Mehmet Turgut, mesleki aşkını dedesinden almıştır. Zaman içerisinde de kurgusal fotoğraflar çekmeye başladı ve ulusal, uluslararası platformda sayısız ödül kazandı. Son dönem yaptığı çalışmaları arasında Patricia Kaas, Ozzy Osbourne gibi isimler için hazırladığı kapak fotoğrafları, sinema afişleri ve 30 ismini verdiği kitabı yeralıyor. Ayrıca verdiği seminerlerle ve yeni projelerle gençlerin vizyonunu geliştirmeye devam ediyor. Yayına hazırladığı 46 dergisi de bu amaçla hazırladığı çalışmalardan sadece biri.

Mehmet Turgut Sualtında İntiharlar Sergisinden


Nihat Odabaşı

NİHAT ODABAŞI

1968 yılında doğan Nihat Odabaşı, Türk fotoğraf sanatçıları arasında önemli bir yere sahiptir. Son dönemde Ajda Pekkan, Gülben Ergen, Hande Yener gibi sanatçıların klip ve fotoğraf çekimlerini gerçekleştiren Odabaşı, aynı zamanda özel çalışmalarda yer almaya devam ediyor. 

 
Tüketicinin Dikkatine
Fotoğrafçılık Kursunda Olması GerekenlerFotoğrafçılık Kursunda Olması GerekenlerSon yıllarda fotoğrafçılık ile ilgilenen kişi sayısı oldukça arttı.
Fotoğrafçılık Kursu Fiyatlarını Belirleyen FaktörlerFotoğrafçılık Kursu Fiyatlarını Belirleyen FaktörlerHer geçen gün daha çok kişi tarafından ilgi gören fotoğrafçılık...
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Kurs Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
17 Mart 2018 - 06:10
Son Yorumlar
  • ferhat
    Hobi olarak ilgilendiğim fotografcılık için eğitim almak almaya karar verdim ve buray... Devamı
  • selen
    Öncelikler merhaba Arkadaşımın tavsiyesiyle sizi aradım ilginizden ve alakanızdan çok... Devamı

Fotoğrafçılık Kursu
İkili Görsel Reklam
Faydalı Bilgiler
Türkiye'nin En İyi 10 Fotoğraf Sanatçısı Türkiye'nin En İyi 10 Fotoğraf SanatçısıTürkiye'nin en iyi fotoğraf sanatçıları
Dünyanın En İyi 10 Fotoğraf Sanatçısı Dünyanın En İyi 10 Fotoğraf SanatçısıDünyanın en iyi fotoğraf sanatçıları
Fotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Etmemiz GerekenlerFotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Etmemiz GerekenlerYetenek ve ilgiyi bir arada barındıran fotoğrafçılık kursu...
Fotoğrafçılık Atölyelerine Katılmak İçin 10 SebepFotoğrafçılık Atölyelerine Katılmak İçin 10 SebepFotoğraf gezileri ve fotoğrafçılık atölyesi, bu sanatla yeni...
İyi Fotoğraf Çekmek İçin 20 İpucuİyi Fotoğraf Çekmek İçin 20 İpucuHobi olarak fotoğraf çekenlerin en çok merak ettikleri..
Sokak Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlara 5 İpucuSokak Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlara 5 İpucuSokak fotoğrafçılığı nesneleri, sokak, park, kumsa...
Mekân Çekimi Nasıl Yapılır? Mekân Çekimi Nasıl Yapılır?Ürün ve mekan fotoğrafı çekimi görselleşmiş...
Türkiye’nin En Başarılı Fotoğraf SanatçılarıTürkiye’nin En Başarılı Fotoğraf SanatçılarıFotoğrafçılık alanında önemli çalışmalara imza atmaya...
Fotoğrafçılık Bölümü Bulunan ÜniversitelerFotoğrafçılık Bölümü Bulunan ÜniversitelerTürkiye’de bu eğitimi veren meslek liseleri yanında üniversiteler...
Anket
En iyi fotoğraf makinası sizce hangisi?
 
Teknik Bilgiler
Fotoğrafta Altın OranFotoğrafta Altın Oran Altın oran nedir? Gördüğümüz bazı nesneler bize...
Temel Fotoğraf TerimleriTemel Fotoğraf TerimleriAmatör ya da profesyonel, fotoğrafçılıkla...
Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?Sorusunu kısaca şu şekilde yanıtlandırmak mümkündür...
Canon mu Nikon mu? Canon mu Nikon mu?Fotoğraf makinası piyasasını paylaşan bu iki Japon devi...
Fotoğrafçılar İçin PhotoshopFotoğrafçılar İçin PhotoshopPhotoshop programı; internet, baskı ve diğer medya...
Moda FotoğrafçılığıModa FotoğrafçılığıModa fotoğrafçılığı 1839’dan beri var. Bazı kıyafetler...
Stüdyo Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!Stüdyo Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!Kozmetikten aksesuara, gıdadan modaya kadar...
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 30 konuk çevrimiçi

Seo
Seo Fiyatları

Vizör Ne Demektir?
Vizör Ne Demektir?
Fotoğraf makinasını konuya yöneltmeye, konuyu çerçevelemeye, netlemeye, çekimin sağlıklı bir şekilde gözle konrol edilmesini sağlar.
Gren Nedir?
Gren Nedir?
Fotoğrafın üzerindeki keskinlik, kumluluk oranıdır. Gren arttıkça kumluluk artar.Photoshop gibi programlarla düzeltilebilir.
Senkronizasyon
Fotoğrafta senkronizasyon
Denklanşöre basılmasıyla, flaşın patlaması ve obtüratörün açılıp kapanarak çekim işleminin aynı anda sağlanmasıdır.
Kontrast
Kontrast
Siyah-beyaz arasındaki ton farkı veya konu üzerinde görülen parlak ışıklarla gölgeli kısımlardan yansıyan ışıkların oluşturduğu açıklık-koyuluk farkındır.
Pozitif Film
Pozitif Film
Çekilen konuların aynı renk ve görüntü de görünen, kimyasal olaylardan sonra da pozitif görüntü veren filmlerdir.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Fotoğrafçılık Kursları © 2012-2015
www.fotografcilikkurslari.net