Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Stüdyo Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Stüdyo Fotoğrafçılığı Kozmetikten aksesuara, gıdadan modaya kadar pek çok ürünün tanıtımı için yaratıcı fotoğraf çekimleri gerçekleştirilmektedir. Bu sürecin hem hızlı ilerlemesi hem de başarılı bir sonuca ulaşması için stüdyo fotoğrafçılığı tercih edilmektedir. Bu yöntem sayesinde farklı kompozisyonlar oluşturulabilir, arka fon düzenlemeleri yapılabilir. En önemli avantajı ise hava koşullarına bağlı kalmamaktadır. Bu da günün istenilen saatinde çekim yapmaya olanak sağlar.  

Stüdyo fotoğrafçılığı teknikleri yüksek oranda yaratıcılık gerektiren, kontrolün fotoğrafçıda olduğu bir çalışma olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle reklamcılığın bel kemiğini oluşturan stüdyo çekimleri; moda sayfalarından ürün kataloglarına, el ilanlarından aile albümlerine kadar pek çok yerde kullanılıyor. Stüdyo fotoğrafçılığı kursu ise bu alanda ilerlemek isteyenlere yol gösteriyor.

Stüdyo Fotoğrafçılığı çekiminde dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır:

 • Öncelikle temel teknik bilginiz olmalı. Bu bilgiyi edinmek için çeşitli kurslara ve okullara başvurabilirsiniz.
 • Işıklandırma ve pozlama doğru yapılmalı. Burada da iş sizin teknik bilginize kalıyor.
 • Rahatlıkla bulunabilecek stüdyolarda ya da evinizde ayırabileceğiniz bir bölümde bu çekimleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ayrıca stüdyonuzun tavandan mı yoksa zeminden mi ışıklandırılacağına karar vermeniz gerek. Bu istediğiniz görüntüyü elde edebilmek için önem arz eden bir konu. Çünkü zeminden ışıklandırmalarda ışık tutucular ve arka plan destekçileri, tavandan ışıklandırmalarda ise tavana dönen ışıklandırma sistemi ve raylar inşa etmeniz gerekir.
 • Nasıl bir makine kullanacağınız da elde edeceğiniz sonuç için önemlidir. Örneğin 35mm gibi büyük makinalar alan derinliği elde edebilmeniz için yüksek ışık isterler. Bunun için flashmetre kullanmanız gerekebilir. Cold ışıklar, güneş ışığı gibi alternatifleri kullanabileceğinizi aklınızda bulundurun.
 • Bu yöntem devamlı ışıklandırma ve yanıp sönen ışıklandırma şeklinde ikiye ayrılır. Devamlı ışıklandırma pahalı değildir ve yeni başlayanlar için idealdir. Ancak çok ısı üretir ve bu durum modeli bir süre sonra rahatsız eder.

Stüdyo flaşının ise daha rahat bir kullanım alanı vardır. Yanan bir lamba, tutarlı bir ışık, güç kontrolü ve sonuçtur. Dairesel flaş tüpü ile donatılan stüdyo flaşları, nasıl ve hangi açıyla görüntü elde edeceğiniz hakkında fikir verebilir. Aynı sıcaklık derecesinde ve aynı güçte ortaya çıkan ışık sayesinde de herhangi bir soğutucuya gerek kalmıyor.

Kısaca verdiğimiz bilgiler haricinde stüdyo fotoğraf çekim teknikleri ve bilimsel bilgiler fotoğrafçılık kursları sayesinde öğrenilebiliyor. Pratik atölye eğitimlerinin yardımıyla işiniz elbette daha kolay oluyor. Hangi makinenin ve hangi çekim tekniklerinin kullanıldığını öğrenmek işinizi kolaylaştıracaktır. Özellikle büyük şehirlerimiz bu eğitimler için pek çok kurs barındırıyor.

 
Tüketicinin Dikkatine
Fotoğrafçılık Kursunda Olması GerekenlerFotoğrafçılık Kursunda Olması GerekenlerSon yıllarda fotoğrafçılık ile ilgilenen kişi sayısı oldukça arttı.
Fotoğrafçılık Kursu Fiyatlarını Belirleyen FaktörlerFotoğrafçılık Kursu Fiyatlarını Belirleyen FaktörlerHer geçen gün daha çok kişi tarafından ilgi gören fotoğrafçılık...
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Kurs Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
17 Mart 2018 - 06:12
Son Yorumlar
 • ferhat
  Hobi olarak ilgilendiğim fotografcılık için eğitim almak almaya karar verdim ve buray... Devamı
 • selen
  Öncelikler merhaba Arkadaşımın tavsiyesiyle sizi aradım ilginizden ve alakanızdan çok... Devamı

Fotoğrafçılık Kursu
İkili Görsel Reklam
Faydalı Bilgiler
Türkiye'nin En İyi 10 Fotoğraf Sanatçısı Türkiye'nin En İyi 10 Fotoğraf SanatçısıTürkiye'nin en iyi fotoğraf sanatçıları
Dünyanın En İyi 10 Fotoğraf Sanatçısı Dünyanın En İyi 10 Fotoğraf SanatçısıDünyanın en iyi fotoğraf sanatçıları
Fotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Etmemiz GerekenlerFotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Etmemiz GerekenlerYetenek ve ilgiyi bir arada barındıran fotoğrafçılık kursu...
Fotoğrafçılık Atölyelerine Katılmak İçin 10 SebepFotoğrafçılık Atölyelerine Katılmak İçin 10 SebepFotoğraf gezileri ve fotoğrafçılık atölyesi, bu sanatla yeni...
İyi Fotoğraf Çekmek İçin 20 İpucuİyi Fotoğraf Çekmek İçin 20 İpucuHobi olarak fotoğraf çekenlerin en çok merak ettikleri..
Sokak Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlara 5 İpucuSokak Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlara 5 İpucuSokak fotoğrafçılığı nesneleri, sokak, park, kumsa...
Mekân Çekimi Nasıl Yapılır? Mekân Çekimi Nasıl Yapılır?Ürün ve mekan fotoğrafı çekimi görselleşmiş...
Türkiye’nin En Başarılı Fotoğraf SanatçılarıTürkiye’nin En Başarılı Fotoğraf SanatçılarıFotoğrafçılık alanında önemli çalışmalara imza atmaya...
Fotoğrafçılık Bölümü Bulunan ÜniversitelerFotoğrafçılık Bölümü Bulunan ÜniversitelerTürkiye’de bu eğitimi veren meslek liseleri yanında üniversiteler...
Anket
En iyi fotoğraf makinası sizce hangisi?
 
Teknik Bilgiler
Fotoğrafta Altın OranFotoğrafta Altın Oran Altın oran nedir? Gördüğümüz bazı nesneler bize...
Temel Fotoğraf TerimleriTemel Fotoğraf TerimleriAmatör ya da profesyonel, fotoğrafçılıkla...
Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?Sorusunu kısaca şu şekilde yanıtlandırmak mümkündür...
Canon mu Nikon mu? Canon mu Nikon mu?Fotoğraf makinası piyasasını paylaşan bu iki Japon devi...
Fotoğrafçılar İçin PhotoshopFotoğrafçılar İçin PhotoshopPhotoshop programı; internet, baskı ve diğer medya...
Moda FotoğrafçılığıModa FotoğrafçılığıModa fotoğrafçılığı 1839’dan beri var. Bazı kıyafetler...
Stüdyo Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!Stüdyo Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!Kozmetikten aksesuara, gıdadan modaya kadar...
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 40 konuk çevrimiçi

Seo
Seo Fiyatları

Vizör Ne Demektir?
Vizör Ne Demektir?
Fotoğraf makinasını konuya yöneltmeye, konuyu çerçevelemeye, netlemeye, çekimin sağlıklı bir şekilde gözle konrol edilmesini sağlar.
Gren Nedir?
Gren Nedir?
Fotoğrafın üzerindeki keskinlik, kumluluk oranıdır. Gren arttıkça kumluluk artar.Photoshop gibi programlarla düzeltilebilir.
Senkronizasyon
Fotoğrafta senkronizasyon
Denklanşöre basılmasıyla, flaşın patlaması ve obtüratörün açılıp kapanarak çekim işleminin aynı anda sağlanmasıdır.
Kontrast
Kontrast
Siyah-beyaz arasındaki ton farkı veya konu üzerinde görülen parlak ışıklarla gölgeli kısımlardan yansıyan ışıkların oluşturduğu açıklık-koyuluk farkındır.
Pozitif Film
Pozitif Film
Çekilen konuların aynı renk ve görüntü de görünen, kimyasal olaylardan sonra da pozitif görüntü veren filmlerdir.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Fotoğrafçılık Kursları © 2012-2015
www.fotografcilikkurslari.net