Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Sokak Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlara 7 İpucu

Sokak FotoğrafçılığıSokak fotoğrafçılığı nesneleri, sokak, park, kumsal, alışveriş merkezi gibi kamusal alanlar içinde doğal hallerinde fotoğraflama türüdür. Bir yanıyla belgesel fotoğrafçılığına benzer; topluma bir çeşit ayna görevi görür. İnsanların her gün gördüğü alışık olduğu durumlara ve mekanlara yeni bir bakış açısı getirerek dikkat çeker. 20’nci yüzyıldan itibaren hızla gelişmiştir.

Sadece bir dahi değil, çok yetenekli bir sanatçı da olan bu alanın en önemli isimlerinden Henri Cartier Bresson yöntemini şöyle özetlemiştir: “Karar anı”

Sokak fotoğrafçılığı hayattan bir parça yakalamaktır. Peki, bunu nasıl kolaylaştırabilirsiniz? Sayfamızda daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacak 5 başlık var.

Sokak Fotoğrafları

 1. Suçlu gibi görünmeyin: Sanat yapmak suç değildir.
 2. Temel ayarları önceden yapın: Sokak fotoğrafçılığı içinStilinize uygun, işinizi kolaylaştıracak ayarları yapın. DSLR kullanıyorsanız da ayarlarınızı önceden yapın böylece çekmekle meşgulken ayarları çok fazla düşünmezsiniz.
 3. Sahayı tanıyın: Elinde uzun lens takılmış bir makinayla sizi çekmeye çalışan birini düşünün. Son derce tehdit edici bir an. Objenize sokak kedisi gibi yaklaşmaya kalkarsanız sizi fark ettiklerinde suçlu muamelesi görürsünüz. O nedenle çekim yapacağınız bölge ve kişiyle tanışık olun, çekim yapacağınızı bildirin.
 4. Bir bölgeyi görüntüsüyle yargılamayın: Çevrede turlayın, ilginç ya da güzel görünen yerleri bulun. Zıtlıklarla olan bölgeler daha iyidir. Gözlerinizi açın ve detayları görün. Belki bütün binayı çekmeniz gerekmez, ama küçük bir duvar, bir kapı, köşedeki bir kedi mükemmel fotoğrafı yaratmanızı sağlayabilir.
 5. Işık ve gölge oyunlarından yararlanın: Güneş en muhteşem ışık kaynağıdır ama stilinizi geliştirirken günün farklı zamanlarından yararlanın. Gün doğumundan bir saat sonra ya da gün batımından bir saat önce “Sihirli Saat” olarak da bilinir ve oluşan yumuşak ışık sert öğlen ışığından daha keyifli görüntüler yakalamanızı sağlar. Gün doğumu ve gün batımı zamanlarında çekim yaparken aklınızda tutmanız gereken tek konu hızlı ışık değişiklikleridir. Ayarlarınızda buna dikkat etmelisiniz.
 6. Hareketli yerler bulun: Sokak fotoğrafı nedir ? diye bir düşünce etrafında çekimlerinizi yapabilmek için kabalık ortamlar bulunmalısınız parklar, pazarlar, panayırlar gibi insanların çok olduğu yerler olmalıdır ki daha değişik objeler yakalayabilirsiniz.
 7. Makro çekimlere dikkat edin: Alanınız yeterince geniş, çekim alanlarınız oldukça fazla ve bu doğrultuda alanları daha yakın çekmeniz bir iskeleyi, bir bankı yakınlaştırarak çekip bakın değişik görüntüler yakaladığınızı görürsünüz.

Sokak fotoğrafçılığı için eldeki malzeme tabi ki sokaklardır, güzel fotoğraflar için sokağa çıkmalısınız metro, otobüs gibi taşıma araçlarını kullanın ki anı ne zaman yakalayacağınız belli olmaz. Dışarıda çok fazla lens ve ekipmanlarla gezmeyin. Yanınızda bir lens ve hafif bir makine taşımanız sokak fotorafçılığı için önemli bir ayrıntıdır. fotoğrafları çekerken bireylerden izin alın gizlice çekmek bazen sorun yaratabilir.

Aslında sokak fotoğrafçılığı için belirli bir tanım yok 'sokak fotoğrafı nedir' diye bir kavramdan çoğunlukla bahsedilmez. O yüzden kendinize belirli bir tarz yaratın, belirli bir konuda yoğunlaşmanız tarzınızın oluşmasında büyük önem taşır. Eğer resmi çekerken şüpheye düşerseniz bir adım daha yaklaşın bu sizin kararlılığınızı gösterir. Dış mekan çekimlerinde objenizi oldukça doğal yakalamanız size geniş açılar kazandırır. Sokak fotoğrafçılığı, meslek olarak düşündüğünüzde bu işi profesyonel olarak yapan fotoğrafçıların bilgilerinden yararlanabilirsiniz. sokak fotoğrafçılığı için önemli bir ip ucu ise, her zaman tetikte kalın.

Umarız bu tavsiyeler işinize yarar. Yine sokak fotoğrafçılığı için, hepsinden önemlisi olan bol bol pratik yaparak hangi ayarlarla hangi sonuçları aldığınızı deneyerek görmelisiniz. Temel fotoğrafçılık eğitiminin ve pratik fırsatı veren atölyelere katılmanın faydası muhakkak olacaktır. fotoğrafçılık Kursları ve atölyeler sayesinde çektiğiniz fotoğrafların deneyimli gözler tarafından kritiğinin yapılması şansına da sahip olursunuz.

 
Tüketicinin Dikkatine
Fotoğrafçılık Kursunda Olması GerekenlerFotoğrafçılık Kursunda Olması GerekenlerSon yıllarda fotoğrafçılık ile ilgilenen kişi sayısı oldukça arttı.
Fotoğrafçılık Kursu Fiyatlarını Belirleyen FaktörlerFotoğrafçılık Kursu Fiyatlarını Belirleyen FaktörlerHer geçen gün daha çok kişi tarafından ilgi gören fotoğrafçılık...
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Kurs Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
17 Mart 2018 - 06:17
Son Yorumlar
 • ferhat
  Hobi olarak ilgilendiğim fotografcılık için eğitim almak almaya karar verdim ve buray... Devamı
 • selen
  Öncelikler merhaba Arkadaşımın tavsiyesiyle sizi aradım ilginizden ve alakanızdan çok... Devamı

Fotoğrafçılık Kursu
İkili Görsel Reklam
Faydalı Bilgiler
Türkiye'nin En İyi 10 Fotoğraf Sanatçısı Türkiye'nin En İyi 10 Fotoğraf SanatçısıTürkiye'nin en iyi fotoğraf sanatçıları
Dünyanın En İyi 10 Fotoğraf Sanatçısı Dünyanın En İyi 10 Fotoğraf SanatçısıDünyanın en iyi fotoğraf sanatçıları
Fotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Etmemiz GerekenlerFotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Etmemiz GerekenlerYetenek ve ilgiyi bir arada barındıran fotoğrafçılık kursu...
Fotoğrafçılık Atölyelerine Katılmak İçin 10 SebepFotoğrafçılık Atölyelerine Katılmak İçin 10 SebepFotoğraf gezileri ve fotoğrafçılık atölyesi, bu sanatla yeni...
İyi Fotoğraf Çekmek İçin 20 İpucuİyi Fotoğraf Çekmek İçin 20 İpucuHobi olarak fotoğraf çekenlerin en çok merak ettikleri..
Sokak Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlara 5 İpucuSokak Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlara 5 İpucuSokak fotoğrafçılığı nesneleri, sokak, park, kumsa...
Mekân Çekimi Nasıl Yapılır? Mekân Çekimi Nasıl Yapılır?Ürün ve mekan fotoğrafı çekimi görselleşmiş...
Türkiye’nin En Başarılı Fotoğraf SanatçılarıTürkiye’nin En Başarılı Fotoğraf SanatçılarıFotoğrafçılık alanında önemli çalışmalara imza atmaya...
Fotoğrafçılık Bölümü Bulunan ÜniversitelerFotoğrafçılık Bölümü Bulunan ÜniversitelerTürkiye’de bu eğitimi veren meslek liseleri yanında üniversiteler...
Anket
En iyi fotoğraf makinası sizce hangisi?
 
Teknik Bilgiler
Fotoğrafta Altın OranFotoğrafta Altın Oran Altın oran nedir? Gördüğümüz bazı nesneler bize...
Temel Fotoğraf TerimleriTemel Fotoğraf TerimleriAmatör ya da profesyonel, fotoğrafçılıkla...
Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?Sorusunu kısaca şu şekilde yanıtlandırmak mümkündür...
Canon mu Nikon mu? Canon mu Nikon mu?Fotoğraf makinası piyasasını paylaşan bu iki Japon devi...
Fotoğrafçılar İçin PhotoshopFotoğrafçılar İçin PhotoshopPhotoshop programı; internet, baskı ve diğer medya...
Moda FotoğrafçılığıModa FotoğrafçılığıModa fotoğrafçılığı 1839’dan beri var. Bazı kıyafetler...
Stüdyo Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!Stüdyo Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!Kozmetikten aksesuara, gıdadan modaya kadar...
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 51 konuk çevrimiçi

Seo
Seo Fiyatları

Vizör Ne Demektir?
Vizör Ne Demektir?
Fotoğraf makinasını konuya yöneltmeye, konuyu çerçevelemeye, netlemeye, çekimin sağlıklı bir şekilde gözle konrol edilmesini sağlar.
Gren Nedir?
Gren Nedir?
Fotoğrafın üzerindeki keskinlik, kumluluk oranıdır. Gren arttıkça kumluluk artar.Photoshop gibi programlarla düzeltilebilir.
Senkronizasyon
Fotoğrafta senkronizasyon
Denklanşöre basılmasıyla, flaşın patlaması ve obtüratörün açılıp kapanarak çekim işleminin aynı anda sağlanmasıdır.
Kontrast
Kontrast
Siyah-beyaz arasındaki ton farkı veya konu üzerinde görülen parlak ışıklarla gölgeli kısımlardan yansıyan ışıkların oluşturduğu açıklık-koyuluk farkındır.
Pozitif Film
Pozitif Film
Çekilen konuların aynı renk ve görüntü de görünen, kimyasal olaylardan sonra da pozitif görüntü veren filmlerdir.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Fotoğrafçılık Kursları © 2012-2015
www.fotografcilikkurslari.net