Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Objektif Nedir?

Objektif NedirObjektif kelimesi fotoğrafçılıkta çekilecek nesneden gelen ışığı toplayıp film üzerine düşmesini sağlayan mercekler topluluğu anlamında kullanılmaktadır. Fikir babasının Aristo olduğu bilinir. Fakat yaptığı düzeneği kaydedebilecek film ancak 18.yy’da icat edilebilmiştir.

Kalitesi milimetrekareye düşürebildiği ışık miktarı ile ölçülür. En fazla ışık geçiren ve odak noktasına düşüren objektif en kaliteli olanıdır. Kalitesini belirleyen iki unsur bulunmaktadır.

Objektif çapı: Çapı büyüdükçe içeri giren ışık artacağı için, odak noktasındaki ışık da daha fazla olacaktır. Çapı 18 mm’ den 300 mm’ ye kadar değişim göstermektedir.

Odak uzaklığına göre objektifler:

  • Kısa odaklı: 65 derece ve daha fazlasını görürler. Odak noktasına düşürdükleri saha alanı geniştir, hedef odağa küçük olarak düşer.
  • Orta odaklı: Görüş açıları 65-40 derece arası olanlardır. Odağa düşen saha büyüklüğü ve hedef büyüklüğü normal boydadır. Çoğunlukla portrelerde kullanılmaktadır.
  • Uzun odaklı: Teleobjektifler olarak adlandırılır. Görüş açıları 40 dereceden daha azdır. Odak noktasına düşen saha küçük, hedef olarak nispeten büyüktür. Uzak fotoğraf çekimleri için kullanılırlar.

Objektif Çeşitleri ve Özellikleri

Fotoğraf çekmeden önce ilk düşünmemiz gereken konu hangi objektifi seçmemiz gerektiğidir. Tercihlerimizde ışık, uzaklık, yakınlık gibi özelliklere dikkat etmeliyiz.

Standart

35mm format için standart ayar 50 ya da 55mm'dir. Bu ölçüyle çekilen görüntüler, hemen hemen çıplak gözle görülenin aynısı olduğundan dolayı standart olarak bilinirler. Genellikle manzara ya da yarım boy portreler için kullanılır ancak yakın çekim bir yüz resmi için tercih edilmemelidir.

Balıkgözü

Görüş açısı en geniş olandır. Kullanım alanları sınırlı olmakla beraber yaratıcı görüntüler elde etmek için kullanılırlar.

Geniş Açılı

Standart olanlara göre daha geniş bir alanı görebilirler. Geniş açılar 35mm'den başlar 21mm'ye kadar iner. Bundan ufak geniş açılar, görüntünün kenarında şekil bozulmasına sebep olabilir.

Zoom (değişken odaklı)

Kompakt fotoğraf makinesi almak istiyorsanız 35 ile 90mm arasında zoom yapabilen hareketsiz objektifli bir makine, imkânlarınızı artıracaktır. Hareketsiz odak mesafesi olanların optik kalitesi, zoom özelliği olanlardan daha iyidir.

Peki Fiyatlar Hangi Aralıkta?

Fotoğrafçılıkta önemli bir role sahip olan objektiflerin fiyatları, kalitelerine, özelliklerine çoğunlukla da markalarına göre değişim göstermektedir. Geniş bir fiyat yelpazesine sahip olan bu gereçlerde ücret aralığı ortalama olarak 800 TL ile 3200 TL arasında değişim göstermektedir.

 
Tüketicinin Dikkatine
Fotoğrafçılık Kursunda Olması GerekenlerFotoğrafçılık Kursunda Olması GerekenlerSon yıllarda fotoğrafçılık ile ilgilenen kişi sayısı oldukça arttı.
Fotoğrafçılık Kursu Fiyatlarını Belirleyen FaktörlerFotoğrafçılık Kursu Fiyatlarını Belirleyen FaktörlerHer geçen gün daha çok kişi tarafından ilgi gören fotoğrafçılık...
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Kurs Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
17 Mart 2018 - 06:18
Son Yorumlar
  • ferhat
    Hobi olarak ilgilendiğim fotografcılık için eğitim almak almaya karar verdim ve buray... Devamı
  • selen
    Öncelikler merhaba Arkadaşımın tavsiyesiyle sizi aradım ilginizden ve alakanızdan çok... Devamı

Fotoğrafçılık Kursu
İkili Görsel Reklam
Faydalı Bilgiler
Türkiye'nin En İyi 10 Fotoğraf Sanatçısı Türkiye'nin En İyi 10 Fotoğraf SanatçısıTürkiye'nin en iyi fotoğraf sanatçıları
Dünyanın En İyi 10 Fotoğraf Sanatçısı Dünyanın En İyi 10 Fotoğraf SanatçısıDünyanın en iyi fotoğraf sanatçıları
Fotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Etmemiz GerekenlerFotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Etmemiz GerekenlerYetenek ve ilgiyi bir arada barındıran fotoğrafçılık kursu...
Fotoğrafçılık Atölyelerine Katılmak İçin 10 SebepFotoğrafçılık Atölyelerine Katılmak İçin 10 SebepFotoğraf gezileri ve fotoğrafçılık atölyesi, bu sanatla yeni...
İyi Fotoğraf Çekmek İçin 20 İpucuİyi Fotoğraf Çekmek İçin 20 İpucuHobi olarak fotoğraf çekenlerin en çok merak ettikleri..
Sokak Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlara 5 İpucuSokak Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlara 5 İpucuSokak fotoğrafçılığı nesneleri, sokak, park, kumsa...
Mekân Çekimi Nasıl Yapılır? Mekân Çekimi Nasıl Yapılır?Ürün ve mekan fotoğrafı çekimi görselleşmiş...
Türkiye’nin En Başarılı Fotoğraf SanatçılarıTürkiye’nin En Başarılı Fotoğraf SanatçılarıFotoğrafçılık alanında önemli çalışmalara imza atmaya...
Fotoğrafçılık Bölümü Bulunan ÜniversitelerFotoğrafçılık Bölümü Bulunan ÜniversitelerTürkiye’de bu eğitimi veren meslek liseleri yanında üniversiteler...
Anket
En iyi fotoğraf makinası sizce hangisi?
 
Teknik Bilgiler
Fotoğrafta Altın OranFotoğrafta Altın Oran Altın oran nedir? Gördüğümüz bazı nesneler bize...
Temel Fotoğraf TerimleriTemel Fotoğraf TerimleriAmatör ya da profesyonel, fotoğrafçılıkla...
Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?Sorusunu kısaca şu şekilde yanıtlandırmak mümkündür...
Canon mu Nikon mu? Canon mu Nikon mu?Fotoğraf makinası piyasasını paylaşan bu iki Japon devi...
Fotoğrafçılar İçin PhotoshopFotoğrafçılar İçin PhotoshopPhotoshop programı; internet, baskı ve diğer medya...
Moda FotoğrafçılığıModa FotoğrafçılığıModa fotoğrafçılığı 1839’dan beri var. Bazı kıyafetler...
Stüdyo Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!Stüdyo Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!Kozmetikten aksesuara, gıdadan modaya kadar...
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 53 konuk çevrimiçi

Seo
Seo Fiyatları

Vizör Ne Demektir?
Vizör Ne Demektir?
Fotoğraf makinasını konuya yöneltmeye, konuyu çerçevelemeye, netlemeye, çekimin sağlıklı bir şekilde gözle konrol edilmesini sağlar.
Gren Nedir?
Gren Nedir?
Fotoğrafın üzerindeki keskinlik, kumluluk oranıdır. Gren arttıkça kumluluk artar.Photoshop gibi programlarla düzeltilebilir.
Senkronizasyon
Fotoğrafta senkronizasyon
Denklanşöre basılmasıyla, flaşın patlaması ve obtüratörün açılıp kapanarak çekim işleminin aynı anda sağlanmasıdır.
Kontrast
Kontrast
Siyah-beyaz arasındaki ton farkı veya konu üzerinde görülen parlak ışıklarla gölgeli kısımlardan yansıyan ışıkların oluşturduğu açıklık-koyuluk farkındır.
Pozitif Film
Pozitif Film
Çekilen konuların aynı renk ve görüntü de görünen, kimyasal olaylardan sonra da pozitif görüntü veren filmlerdir.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Fotoğrafçılık Kursları © 2012-2015
www.fotografcilikkurslari.net