Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Işık, Dekor ve Deklanşör!

Mekan Çekimi Ürün ve mekan fotoğrafı çekimi görselleşmiş dünyada ticari alanda faaliyet gösteren kurumların kendilerini var etmeleri için olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Eğlence merkezleri, showroomlar, restoranlar, mağazalar gibi ticari ürün ve hizmet satışının yapıldığı yerler ve okul, ev, yurt, mağaza, hastane gibi ticari faaliyet gösteren kurumlar birçok durumda görselliği öne çıkaracak şekilde iç ve dış mekan çekimi yaptırırlar. Verileri de internet sitesi, televizyon, katalog, insert ve broşürler için kullanırlar. İç ve dış mekân çekimi detaylara dikkat etmeyi gerektiren zorlukları olan ama eğlenceli bir daldır.

Mekan fotoğrafı çekiminde önemli olan unsurlar objelerin özelliklerinin istenilen derecede vurgulanmasıdır. Son teknoloji makinelerle hazırlanan çekimler bir çok işlemden geçirildikten sonra teslim edilmektedir. Bu fotoğrafçılık alanında bir gruplandırma yaparsak; 

şeklinde bir gruplandırma söz konusu olabilir. Mekan fotoğrafı çekimi fazla göreceli bir kavramdır, bu yüz den son teknoloji ürünler ve profesyonel destek alınarak çekilmesi önem arz eder.

İç ve Dış Mekan Çekimi

Ürün çekimi yapılırken müşteri talebine göre uygulanan konsept çerçevesinde mekanın ön planda olduğu fotoğraflar çekilir. Mekan çekimi yapmadan önce tüm alan her açıdan incelenmeli ve fotoğraflar mümkün olduğunca dikkat çekecek şekilde hazırlanmalıdır. Bütün alan gösterilmek isteniyorsa geniş açı bir lens kullanılması avantaj sağlar. Detaylar öne çıkarılmak isteniyorsa ona uygun teknik donanım hazırlanmalıdır.

Ürün çekimi için tüm hazırlıklar çekimin günün hangi zamanında yapılacağı dikkate alınarak yapılmalıdır. Gece yapılan çekimlerde daha fazla özen gösterilmelidir. Bu işlem tripod kablolu deklanşör veya uzaktan kumanda, ihtiyaca göre ışık seti, renk kalibrasyonunu yapmak, doğru renkleri yakalamak için için gri kart kullanmak gerekir.

Dış mekân fotoğraf çekimlerinde dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir husus da ufuk çizgisinin çerçevede yer aldığı orandır. Ufuk çizgisi, yerle göğün birleştiği noktadır ve fotoğrafta 1/3, 1/5, 1/9 gibi oranlar içerisinde yer almalıdır. Ufuk çizgisinin merkezde yer almasından kaçınılmalıdır.

Fotoğraf Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Işık: Çekimi yapılacak ürünün en iyi, doğal ve göze hoş gelecek şekilde görünmesi için ışık ayarı yapılmalıdır. Dışarıda yapılan çalışmalarda doğaya ve doğal olaylara bir yanıyla mecbur olduğumuz bir yanıyla da çekimlerimize sanatsal bir hava katacağı için olumlu yönde kullanabileceğimiz çekim türleridir.
 • Dış mekan: Çekim, planlanan konsepte göre homojen ışıkta mı yoksa parçalı ışıkta mı çekim yapılacağı belirlendikten sonra buna uygun koşullar oluştuğunda yapılır. İç mekan çekimi yapılacağı zaman yapay ışıklandırmayı bilmek gerekir.
 • Renk Sıcaklığı: Renk sıcaklığı ölçü birimi olan kelvin, aydınlatma elemanının ışığının rengini ifade eder. 5500 K gün ışığına denk gelirken Kelvin değeri yükseldikçe renk mavileşmeye Kelvin değeri düştükçe sarılaşmaya başlar.
 • Mekan: Ürün özelliklerine uygun olarak düzenlenmesi ve hazırlanması gerekir.

Malzemeler

Dış mekan çekimleri için kullanılan malzemeler;

 • tripod,
 • Koruyucu filtre,
 • parasoleyler, 
 • Ekipman çantası,
 • Omuzluk kayışı,

İç mekanda çekim için önce mekan keşife çıkılır, daha sonra  çekiliceke ürüne göre gerekli malzemeler hazırlanır. fotoğrafçılığın bu alanı fotoğrafçılık kursları ile size atölyeler şeklinde verilir.

 

 
Tüketicinin Dikkatine
Fotoğrafçılık Kursunda Olması GerekenlerFotoğrafçılık Kursunda Olması GerekenlerSon yıllarda fotoğrafçılık ile ilgilenen kişi sayısı oldukça arttı.
Fotoğrafçılık Kursu Fiyatlarını Belirleyen FaktörlerFotoğrafçılık Kursu Fiyatlarını Belirleyen FaktörlerHer geçen gün daha çok kişi tarafından ilgi gören fotoğrafçılık...
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Kurs Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
17 Mart 2018 - 06:03
Son Yorumlar
 • ferhat
  Hobi olarak ilgilendiğim fotografcılık için eğitim almak almaya karar verdim ve buray... Devamı
 • selen
  Öncelikler merhaba Arkadaşımın tavsiyesiyle sizi aradım ilginizden ve alakanızdan çok... Devamı

Fotoğrafçılık Kursu
İkili Görsel Reklam
Faydalı Bilgiler
Türkiye'nin En İyi 10 Fotoğraf Sanatçısı Türkiye'nin En İyi 10 Fotoğraf SanatçısıTürkiye'nin en iyi fotoğraf sanatçıları
Dünyanın En İyi 10 Fotoğraf Sanatçısı Dünyanın En İyi 10 Fotoğraf SanatçısıDünyanın en iyi fotoğraf sanatçıları
Fotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Etmemiz GerekenlerFotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Etmemiz GerekenlerYetenek ve ilgiyi bir arada barındıran fotoğrafçılık kursu...
Fotoğrafçılık Atölyelerine Katılmak İçin 10 SebepFotoğrafçılık Atölyelerine Katılmak İçin 10 SebepFotoğraf gezileri ve fotoğrafçılık atölyesi, bu sanatla yeni...
İyi Fotoğraf Çekmek İçin 20 İpucuİyi Fotoğraf Çekmek İçin 20 İpucuHobi olarak fotoğraf çekenlerin en çok merak ettikleri..
Sokak Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlara 5 İpucuSokak Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlara 5 İpucuSokak fotoğrafçılığı nesneleri, sokak, park, kumsa...
Mekân Çekimi Nasıl Yapılır? Mekân Çekimi Nasıl Yapılır?Ürün ve mekan fotoğrafı çekimi görselleşmiş...
Türkiye’nin En Başarılı Fotoğraf SanatçılarıTürkiye’nin En Başarılı Fotoğraf SanatçılarıFotoğrafçılık alanında önemli çalışmalara imza atmaya...
Fotoğrafçılık Bölümü Bulunan ÜniversitelerFotoğrafçılık Bölümü Bulunan ÜniversitelerTürkiye’de bu eğitimi veren meslek liseleri yanında üniversiteler...
Anket
En iyi fotoğraf makinası sizce hangisi?
 
Teknik Bilgiler
Fotoğrafta Altın OranFotoğrafta Altın Oran Altın oran nedir? Gördüğümüz bazı nesneler bize...
Temel Fotoğraf TerimleriTemel Fotoğraf TerimleriAmatör ya da profesyonel, fotoğrafçılıkla...
Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?Sorusunu kısaca şu şekilde yanıtlandırmak mümkündür...
Canon mu Nikon mu? Canon mu Nikon mu?Fotoğraf makinası piyasasını paylaşan bu iki Japon devi...
Fotoğrafçılar İçin PhotoshopFotoğrafçılar İçin PhotoshopPhotoshop programı; internet, baskı ve diğer medya...
Moda FotoğrafçılığıModa FotoğrafçılığıModa fotoğrafçılığı 1839’dan beri var. Bazı kıyafetler...
Stüdyo Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!Stüdyo Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!Kozmetikten aksesuara, gıdadan modaya kadar...
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 8 konuk çevrimiçi

Seo
Seo Fiyatları

Vizör Ne Demektir?
Vizör Ne Demektir?
Fotoğraf makinasını konuya yöneltmeye, konuyu çerçevelemeye, netlemeye, çekimin sağlıklı bir şekilde gözle konrol edilmesini sağlar.
Gren Nedir?
Gren Nedir?
Fotoğrafın üzerindeki keskinlik, kumluluk oranıdır. Gren arttıkça kumluluk artar.Photoshop gibi programlarla düzeltilebilir.
Senkronizasyon
Fotoğrafta senkronizasyon
Denklanşöre basılmasıyla, flaşın patlaması ve obtüratörün açılıp kapanarak çekim işleminin aynı anda sağlanmasıdır.
Kontrast
Kontrast
Siyah-beyaz arasındaki ton farkı veya konu üzerinde görülen parlak ışıklarla gölgeli kısımlardan yansıyan ışıkların oluşturduğu açıklık-koyuluk farkındır.
Pozitif Film
Pozitif Film
Çekilen konuların aynı renk ve görüntü de görünen, kimyasal olaylardan sonra da pozitif görüntü veren filmlerdir.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Fotoğrafçılık Kursları © 2012-2015
www.fotografcilikkurslari.net