Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

İSO Nedir?

İso NedirKısaca fotoğraf makinalarında ışık duyarlılığı anlamına gelen İSO Uluslararası Standartlık Örgütü’nün kısaltmasıdır. Işığın yetersiz olduğu ortamlarda diyafram ve enstantane ayarlamaları yaparak fotoğraf çekebilme olanağı sağlar. İSO artışı ile optik algılayıcının ışığa olan hassaslığı doğru orantılı olduğu için fotoğraf makinasının sahip olduğu en düşük değer kullanılmalıdır. Kullanılmazsa noise denilen Türkçe gürültü anlamına gelen fotoğraftaki küçük noktalanmalar meydana gelir. Fotoğrafların ne kadar net ve gürültüsüz olması isteniyorsa o kadar düşük olmalıdır.

İSO Değerleri Nelerdir?

Dijital fotoğraf makinalarında İSO değerleri 50’den başlayarak 400’e kadar çıkmaktadır. Arttıkça sensöre uygulanan gerilim yükseleceğinden daha parlak görüntüler elde edilip ısınan sensör noktalanma dediğimiz gürültüyü(noise) arttıracaktır. Yüksek olması durumu aydınlık fakat kalitesiz fotoğraflar ortaya çıkarır. Genelde önerilen 80 ya da 100’dür. Ancak bu değerler her makinaya göre değişebilir. Örneğin Nikon D50 için minimum 200 iken, Canon 7D 2500 e kadar gürültü değeri vermekte.

İSO Değerleri Nasıl Değiştirilir?

İSO değerleri genellikle daha yüksek enstantane istenildiğinde bu duruma paralel olarak yükseltilir. Her fotoğraf makinasının belli bir sınırı vardır ve ortamdaki ışığa göre manuel olarak bu değer değiştirilebilir. Kişinin tercihine göre olan bu değişimler kaliteli fotoğraf elde etmek için minimum düzeyde olmalıdır. Oranların nasıl değiştirileceği ile ilgili birkaç bilgi verebiliriz.

 • Eğer çekeceğiniz nesne hareket halindeyse daha iyi bir enstantane gereklidir. Bu sebeple İSO değerinizi yükseltirsiniz.
 • Bazı fotoğraflarda bilinçli bir şekilde gürültü(noise) istenir. Bunu sağlamak için yüksek oran ile istenilen düzeyde noktalanma sağlanabilir.
 • Makinenizi sabitleyen tripod tarzı bir aletiniz varsa oranlarda değişiklik yapmanıza gerek kalmaz. Çünkü sabitleştirici sayesinde makine düzgün bir çekim yapabilir.
 • Çekim yaptığınız ortamdaki ışık ne düzeydeyse İSO değeriniz de ona göre değişecektir.
 • Detayların korunmasını istiyorsanız daha düşük bir değerle çalışmanız gerekir. Bunun sonucu da gürültüsüz bir fotoğraf olur.
 • Ayrıca bu uygulamalar fotoğrafın kalitesini belirlemekte tek etken değildir. Makinanın lens ve megapiksel değerleri de önemlidir.
 
Tüketicinin Dikkatine
Fotoğrafçılık Kursunda Olması GerekenlerFotoğrafçılık Kursunda Olması GerekenlerSon yıllarda fotoğrafçılık ile ilgilenen kişi sayısı oldukça arttı.
Fotoğrafçılık Kursu Fiyatlarını Belirleyen FaktörlerFotoğrafçılık Kursu Fiyatlarını Belirleyen FaktörlerHer geçen gün daha çok kişi tarafından ilgi gören fotoğrafçılık...
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Kurs Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
17 Mart 2018 - 06:01
Son Yorumlar
 • ferhat
  Hobi olarak ilgilendiğim fotografcılık için eğitim almak almaya karar verdim ve buray... Devamı
 • selen
  Öncelikler merhaba Arkadaşımın tavsiyesiyle sizi aradım ilginizden ve alakanızdan çok... Devamı

Fotoğrafçılık Kursu
İkili Görsel Reklam
Faydalı Bilgiler
Türkiye'nin En İyi 10 Fotoğraf Sanatçısı Türkiye'nin En İyi 10 Fotoğraf SanatçısıTürkiye'nin en iyi fotoğraf sanatçıları
Dünyanın En İyi 10 Fotoğraf Sanatçısı Dünyanın En İyi 10 Fotoğraf SanatçısıDünyanın en iyi fotoğraf sanatçıları
Fotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Etmemiz GerekenlerFotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Etmemiz GerekenlerYetenek ve ilgiyi bir arada barındıran fotoğrafçılık kursu...
Fotoğrafçılık Atölyelerine Katılmak İçin 10 SebepFotoğrafçılık Atölyelerine Katılmak İçin 10 SebepFotoğraf gezileri ve fotoğrafçılık atölyesi, bu sanatla yeni...
İyi Fotoğraf Çekmek İçin 20 İpucuİyi Fotoğraf Çekmek İçin 20 İpucuHobi olarak fotoğraf çekenlerin en çok merak ettikleri..
Sokak Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlara 5 İpucuSokak Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlara 5 İpucuSokak fotoğrafçılığı nesneleri, sokak, park, kumsa...
Mekân Çekimi Nasıl Yapılır? Mekân Çekimi Nasıl Yapılır?Ürün ve mekan fotoğrafı çekimi görselleşmiş...
Türkiye’nin En Başarılı Fotoğraf SanatçılarıTürkiye’nin En Başarılı Fotoğraf SanatçılarıFotoğrafçılık alanında önemli çalışmalara imza atmaya...
Fotoğrafçılık Bölümü Bulunan ÜniversitelerFotoğrafçılık Bölümü Bulunan ÜniversitelerTürkiye’de bu eğitimi veren meslek liseleri yanında üniversiteler...
Anket
En iyi fotoğraf makinası sizce hangisi?
 
Teknik Bilgiler
Fotoğrafta Altın OranFotoğrafta Altın Oran Altın oran nedir? Gördüğümüz bazı nesneler bize...
Temel Fotoğraf TerimleriTemel Fotoğraf TerimleriAmatör ya da profesyonel, fotoğrafçılıkla...
Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?Sorusunu kısaca şu şekilde yanıtlandırmak mümkündür...
Canon mu Nikon mu? Canon mu Nikon mu?Fotoğraf makinası piyasasını paylaşan bu iki Japon devi...
Fotoğrafçılar İçin PhotoshopFotoğrafçılar İçin PhotoshopPhotoshop programı; internet, baskı ve diğer medya...
Moda FotoğrafçılığıModa FotoğrafçılığıModa fotoğrafçılığı 1839’dan beri var. Bazı kıyafetler...
Stüdyo Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!Stüdyo Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!Kozmetikten aksesuara, gıdadan modaya kadar...
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 5 konuk çevrimiçi

Seo
Seo Fiyatları

Vizör Ne Demektir?
Vizör Ne Demektir?
Fotoğraf makinasını konuya yöneltmeye, konuyu çerçevelemeye, netlemeye, çekimin sağlıklı bir şekilde gözle konrol edilmesini sağlar.
Gren Nedir?
Gren Nedir?
Fotoğrafın üzerindeki keskinlik, kumluluk oranıdır. Gren arttıkça kumluluk artar.Photoshop gibi programlarla düzeltilebilir.
Senkronizasyon
Fotoğrafta senkronizasyon
Denklanşöre basılmasıyla, flaşın patlaması ve obtüratörün açılıp kapanarak çekim işleminin aynı anda sağlanmasıdır.
Kontrast
Kontrast
Siyah-beyaz arasındaki ton farkı veya konu üzerinde görülen parlak ışıklarla gölgeli kısımlardan yansıyan ışıkların oluşturduğu açıklık-koyuluk farkındır.
Pozitif Film
Pozitif Film
Çekilen konuların aynı renk ve görüntü de görünen, kimyasal olaylardan sonra da pozitif görüntü veren filmlerdir.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Fotoğrafçılık Kursları © 2012-2015
www.fotografcilikkurslari.net