Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Fotoğrafta Altın Oran veya Üçte Bir Kuralı

Fotoğrafta Altın OranAltın oran nedir? Gördüğümüz bazı nesneler bize hoş görünürken bazıları bizi rahatsız eder. Bazılarına baktığımızda içimiz açılır ve kendimizi iyi hisseder sık sık bakmak isteriz bazıları ise katlanılmaz olur ve gözümüzü kaçırırız. Yüzyıllardır bilinen bir gerçek şudur ki insan gözüne hoş gelen nesneler kendi içlerinde matematiksel bir orana sahipler. Nesnelerin enleri, boyları ve derinlikleri arasındaki göze hoş gelen bu matematiksel farka altın oran denir. Dünyanın güneş etrafındaki dönüş çapından insan vücuduna ve bitki ve hayvanlara kadar her yerde karşımıza çıkar.

Doğada bulunan ve yüzyıllardır bilinerek birçok sanat dalında uygulanan yöntem Eski Yunanlılar tarafından bulunmuş bir geometrik formül. Bu tanım insan yüzündeki, piramitlerdeki ya da salyangozdan çam kozalağına kadar her şeyi içine alıyor. Özellikle mimari, resim, fotoğrafçılık gibi alanlar için ortak bir kuraldır. fotoğrafta altın oran, insan zihninde görsel algıyı harekete geçirerek objenin göze daha güzel gelmesini sağlar. Bu kurala 'altın kesim' adı da verilmektedir.

Fotoğrafta altın oran objeler üzerinde görsellik açısından algınızın belirli bir noktada toplanmasını sağlar. Son yıllarda çıkan fotoğraf makinelerinde ise bu oran baz aılnarak hazırlanmıştır. Altın oran tüm görsel sanatlarda olduğu gibi fotoğrafçılık alanında da önemli bir noktaya gelmiştir.

Fotoğrafta Altın Oran

Görsel sanatlarda kompozisyon belirli oranlarla oluşturulmaktadır. Rönesans dönemi resimde önemli yer tutan ölçüt, zamanla tüm görsel sanatlarda kullanılmaya başlanmıştır. Altın oran, fotoğrafı çekilecek görüntünün daha rahat algılanabilmesi için yapılan düzenlemedir. Yatayda ve dikeyde oluşturulan sanal çizgilerle konu 3 eşit parçaya bölünür. Kesişen çizgilerin birleştiği noktalar gözün algılamasını kolaylaştırarak fotoğrafa hareket kazandırır ve dikkati bu noktalara çeker.

Genlerimize kayıtlı olan bu orana sahip eserler göze daha hoş gelir ve dikkatimizi öncelikle bu orana sahip nesneler çeker. Birçok dijital fotoğraf makinesınde vizörden bakınca kadraj yatay ve dikeyde üçerli olmak üzere dokuz alana bölünmüş olarak görünür. Fotoğraf karenizin dikey ev yatay kenarlarını üç eşit parçaya böldüğünüzde kenarlara bitişik yerlerdeki alanlar altın alan, bu çizgilerin birleştiği noktalar altın noktadır.

Görsel öğelerin fotoğraftaki yerleşiminde en çok dikkat edilmesi gereken konudur. 1/3 kuralında amaç, öğelerin dizilimi ile hikâyenin daha etkili anlatılmasıdır.

Merkeze yerleştirilmiş cisim fotoğrafı durgunlaştırır. O yüzden çekilecek ürün fotoğrafında vurgulanmak istenen bölümün altın noktalara yakın yerlere yerleştirilmesi gerekir. Mesela portre çekiyorsak göz, bu bölgeye yerleştirilmelidir.

1/3 kuralı birçok kareye uygulanabilir. Ama her kural gibi istisnaları da var. O nedenle bunu sıkı sıkıya bağlanılacak bir kural olarak değil bir rehber olarak düşünmekte fayda var. Mesela simetrik ürün çekiminde ürünün merkeze yerleştirilmesi gerekir. O durumda da genel bir denge gözetilmesi gerekir.

.altinoran-fotograf

Resimde de görüldüğü gibi ovaller içinde kalan çevre insan algısından önemli olan altın oranı oluşturuyor. Fotoğrafta altın oran ise bu alan içinde kalan objenin güzellik bakımından iyi bir algı yaratmayı sağlıyor. Fotoğrafçılık kursları ise eğitimlerinde bu oranı göz önünde tutuyor.

 
Tüketicinin Dikkatine
Fotoğrafçılık Kursunda Olması GerekenlerFotoğrafçılık Kursunda Olması GerekenlerSon yıllarda fotoğrafçılık ile ilgilenen kişi sayısı oldukça arttı.
Fotoğrafçılık Kursu Fiyatlarını Belirleyen FaktörlerFotoğrafçılık Kursu Fiyatlarını Belirleyen FaktörlerHer geçen gün daha çok kişi tarafından ilgi gören fotoğrafçılık...
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Kurs Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
19 Nisan 2018 - 19:24
Son Yorumlar
  • ferhat
    Hobi olarak ilgilendiğim fotografcılık için eğitim almak almaya karar verdim ve buray... Devamı
  • selen
    Öncelikler merhaba Arkadaşımın tavsiyesiyle sizi aradım ilginizden ve alakanızdan çok... Devamı

Fotoğrafçılık Kursu
İkili Görsel Reklam
Faydalı Bilgiler
Türkiye'nin En İyi 10 Fotoğraf Sanatçısı Türkiye'nin En İyi 10 Fotoğraf SanatçısıTürkiye'nin en iyi fotoğraf sanatçıları
Dünyanın En İyi 10 Fotoğraf Sanatçısı Dünyanın En İyi 10 Fotoğraf SanatçısıDünyanın en iyi fotoğraf sanatçıları
Fotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Etmemiz GerekenlerFotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Etmemiz GerekenlerYetenek ve ilgiyi bir arada barındıran fotoğrafçılık kursu...
Fotoğrafçılık Atölyelerine Katılmak İçin 10 SebepFotoğrafçılık Atölyelerine Katılmak İçin 10 SebepFotoğraf gezileri ve fotoğrafçılık atölyesi, bu sanatla yeni...
İyi Fotoğraf Çekmek İçin 20 İpucuİyi Fotoğraf Çekmek İçin 20 İpucuHobi olarak fotoğraf çekenlerin en çok merak ettikleri..
Sokak Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlara 5 İpucuSokak Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlara 5 İpucuSokak fotoğrafçılığı nesneleri, sokak, park, kumsa...
Mekân Çekimi Nasıl Yapılır? Mekân Çekimi Nasıl Yapılır?Ürün ve mekan fotoğrafı çekimi görselleşmiş...
Türkiye’nin En Başarılı Fotoğraf SanatçılarıTürkiye’nin En Başarılı Fotoğraf SanatçılarıFotoğrafçılık alanında önemli çalışmalara imza atmaya...
Fotoğrafçılık Bölümü Bulunan ÜniversitelerFotoğrafçılık Bölümü Bulunan ÜniversitelerTürkiye’de bu eğitimi veren meslek liseleri yanında üniversiteler...
Anket
En iyi fotoğraf makinası sizce hangisi?
 
Teknik Bilgiler
Fotoğrafta Altın OranFotoğrafta Altın Oran Altın oran nedir? Gördüğümüz bazı nesneler bize...
Temel Fotoğraf TerimleriTemel Fotoğraf TerimleriAmatör ya da profesyonel, fotoğrafçılıkla...
Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?Sorusunu kısaca şu şekilde yanıtlandırmak mümkündür...
Canon mu Nikon mu? Canon mu Nikon mu?Fotoğraf makinası piyasasını paylaşan bu iki Japon devi...
Fotoğrafçılar İçin PhotoshopFotoğrafçılar İçin PhotoshopPhotoshop programı; internet, baskı ve diğer medya...
Moda FotoğrafçılığıModa FotoğrafçılığıModa fotoğrafçılığı 1839’dan beri var. Bazı kıyafetler...
Stüdyo Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!Stüdyo Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!Kozmetikten aksesuara, gıdadan modaya kadar...
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 10 konuk çevrimiçi

Seo
Seo Fiyatları

Vizör Ne Demektir?
Vizör Ne Demektir?
Fotoğraf makinasını konuya yöneltmeye, konuyu çerçevelemeye, netlemeye, çekimin sağlıklı bir şekilde gözle konrol edilmesini sağlar.
Gren Nedir?
Gren Nedir?
Fotoğrafın üzerindeki keskinlik, kumluluk oranıdır. Gren arttıkça kumluluk artar.Photoshop gibi programlarla düzeltilebilir.
Senkronizasyon
Fotoğrafta senkronizasyon
Denklanşöre basılmasıyla, flaşın patlaması ve obtüratörün açılıp kapanarak çekim işleminin aynı anda sağlanmasıdır.
Kontrast
Kontrast
Siyah-beyaz arasındaki ton farkı veya konu üzerinde görülen parlak ışıklarla gölgeli kısımlardan yansıyan ışıkların oluşturduğu açıklık-koyuluk farkındır.
Pozitif Film
Pozitif Film
Çekilen konuların aynı renk ve görüntü de görünen, kimyasal olaylardan sonra da pozitif görüntü veren filmlerdir.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Fotoğrafçılık Kursları © 2012-2015
www.fotografcilikkurslari.net