Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Fotoğrafta Altın Oran veya Üçte Bir Kuralı

Fotoğrafta Altın OranGördüğümüz bazı nesneler bize hoş görünürken bazıları bizi rahatsız eder. Bazılarına baktığımızda içimiz açılır ve kendimizi iyi hisseder sık sık bakmak isteriz bazıları ise katlanılmaz olur ve gözümüzü kaçırırız. Yüzyıllardır bilinen bir gerçek şudur ki insan gözüne hoş gelen nesneler kendi içlerinde matematiksel bir orana sahipler. Nesnelerin enleri, boyları ve derinlikleri arasındaki göze hoş gelen bu matematiksel fark Altın Oran olarak adlandırılır. Dünyanın güneş etrafındaki dönüş çapından insan vücuduna ve bitki ve hayvanlara kadar her yerde karşımıza çıkar.

Fotoğraf çekerken nesnenin fotoğrafta estetik bir şekilde ön plana çıkması için uymamız gereken bazı kurallar var. Bunlardan bir tanesi de Üçte Bir Kuralı olarak da bilinen Altın Oran’dır.

Doğada bulunan ve yüzyıllardır bilinerek birçok sanat dalında uygulanan yöntem Eski Yunanlılar tarafından bulunmuş bir geometrik formül. Bu tanım insan yüzündeki, piramitlerdeki ya da salyangozdan çam kozalağına kadar her şeyi içine alıyor.

Fotoğrafta Altın Oran

Görsel sanatlarda kompozisyon belirli oranlarla oluşturulmaktadır. Rönesans dönemi resimde önemli yer tutan ölçüt, zamanla tüm görsel sanatlarda kullanılmaya başlanmıştır. Altın oran, fotoğrafı çekilecek görüntünün daha rahat algılanabilmesi için yapılan düzenlemedir. Yatayda ve dikeyde oluşturulan sanal çizgilerle konu 3 eşit parçaya bölünür. Kesişen çizgilerin birleştiği noktalar gözün algılamasını kolaylaştırarak fotoğrafa hareket kazandırır ve dikkati bu noktalara çeker.

Genlerimize kayıtlı olan bu orana sahip eserler göze daha hoş gelir ve dikkatimizi öncelikle bu orana sahip nesneler çeker.

Birçok dijital fotoğraf makinasında vizörden bakınca kadraj yatay ve dikeyde üçerli olmak üzere dokuz alana bölünmüş olarak görünür. Fotoğraf karenizin dikey ev yatay kenarlarını üç eşit parçaya böldüğünüzde kenarlara bitişik yerlerdeki alanlar altın alan, bu çizgilerin birleştiği noktalar altın noktadır.

Görsel öğelerin fotoğraftaki yerleşiminde en çok dikkat edilmesi gereken konudur. 1/3 kuralında amaç, öğelerin dizilimi ile hikayenin daha etkili anlatılmasıdır.

Merkeze yerleştirilmiş cisim fotoğrafı durgunlaştırır. O yüzden çekilecek ürün fotoğrafında vurgulanmak istenen bölümün altın noktalara yakın yerlere yerleştirilmesi gerekir. Mesela portre çekiyorsak göz, bu bölgeye yerleştirilmelidir.

1/3 kuralı birçok kareye uygulanabilir. Ama her kural gibi istisnaları da var. O nedenle bunu sıkı sıkıya bağlanılacak bir kural olarak değil bir rehber olarak düşünmekte fayda var. Mesela simetrik ürün çekiminde ürünün merkeze yerleştirilmesi gerekir. O durumda da genel bir denge gözetilmesi gerekir.

 
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Kurs Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
17 Eylül 2014 - 02:28
Son Yorumlar
  • selver
    slm arkadaşlar,bend e fotoğrafcılığa yeni merak duyanlardanım,m eslek olarak yapmak i... Devamı
  • semiha
    Arkadaşlar ben fotoğrafçılıgı meslek edinmek ve sevdiğim işi yaparak para kazanmak is... Devamı

FotoLife
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Faydalı Bilgiler
Fotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Etmemiz GerekenlerFotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Etmemiz GerekenlerYetenek ve ilgiyi bir arada barındıran fotoğrafçılık eğitim alarak yapıldığında daha yararlı sonuçlar vermektedir.
Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?Profesyonel fotoğrafçılık, bir ürün ya da hizmetin satışa yönelik amaçlarda kullanılmak üzere çekilmesidir.
Fotoğrafta Altın OranFotoğrafta Altın Oran Bazılarına baktığımızda içimiz açılır ve kendimizi iyi hisseder sık sık bakmak isteriz.
Temel Fotoğraf TerimleriTemel Fotoğraf TerimleriAmatör ya da profesyonel, fotoğrafçılıkla ilgilenen, fotoğraf çeken...
Fotoğrafçılık Atölyelerine ve Gezilerine Katılmak İçin 10 SebepFotoğrafçılık Atölyelerine ve Gezilerine Katılmak İçin 10 SebepFotoğrafçılık gezilerine katılmak sizin fotoğrafçılık tutkunuzu canlandırır.
Fotoğrafçılıkla İlgili Dört Temel KavramFotoğrafçılıkla İlgili Dört Temel KavramGerekli resmi izinler alındıktan sonra kurulan stüdyolarda
İyi Fotoğraf Çekmek İçin 20 İpucuİyi Fotoğraf Çekmek İçin 20 İpucuHobi olarak fotoğraf çekenlerin en çok merak ettikleri konulardan..
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 3 konuk çevrimiçi

Vizör Ne Demektir?
Vizör Ne Demektir?
Fotoğraf makinasını konuya yöneltmeye, konuyu çerçevelemeye, netlemeye, çekimin sağlıklı bir şekilde gözle konrol edilmesini sağlar.
Gren Nedir?
Gren Nedir?
Fotoğrafın üzerindeki keskinlik, kumluluk oranıdır. Gren arttıkça kumluluk artar.Photoshop gibi programlarla düzeltilebilir.
Senkronizasyon
Fotoğrafta senkronizasyon
Denklanşöre basılmasıyla, flaşın patlaması ve obtüratörün açılıp kapanarak çekim işleminin aynı anda sağlanmasıdır.
Kontrast
Kontrast
Siyah-beyaz arasındaki ton farkı veya konu üzerinde görülen parlak ışıklarla gölgeli kısımlardan yansıyan ışıkların oluşturduğu açıklık-koyuluk farkındır.
Pozitif Film
Pozitif Film
Çekilen konuların aynı renk ve görüntü de görünen, kimyasal olaylardan sonra da pozitif görüntü veren filmlerdir.
Fotoğrafçılık Kursları © 2012
www.fotografcilikkurslari.net
WebHome
Tasarım: WebHome | İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri