Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Fotoğrafçılar İçin Photoshop

PhotoshopPhotoshop programı; internet, baskı ve diğer medya alanlarında en çok kullanılan dijital imaj düzenleme programıdır. Milyonlarca grafik sanatçısı, tasarımcı, iletişimci, profesyonel ve amatör fotoğrafçı Photoshop sayesinde başarılı işlere imza atmaktadır. Fotoğrafçılar için Photoshop en önemli programdır ve başarılı işler yapabilmek için mutlaka etkin bir şekilde kullanılmalıdır.

Fotoğrafçılar için Photoshop dersleri tam da bu noktada devreye giriyor ve meraklılarına detaylı bir program sunuyor. Fotoğraf düzeltme, rengini hazırlama, çözünürlüğünü ayarlama gibi adımlar teker teker aktarılıyor.

Photoshop ile Daha Çarpıcı Fotoğraflar

Adobe Photoshop RetouchingFotoğrafçılar için Photoshop en popüler fotoğraf düzenleme programı olarak biliniyor. Programın özellikleri ve panelleri sayesinde görseller bambaşka bir boyuta ulaşıyor. Bugün gördüğümüz her fotoğraf, poster, kitap kapağı, dergi fotoğrafları ve broşürler bu sistemle düzenleniyor. İster otomatik menüler aracılığıyla hızlı düzeltmeler yapın ister detaylı çalışmalara girin Photoshop yüksek kalitede sonuçlar almanızı sağlayacak araçlara sahip. Temel olarak kendi kendinize öğrenme şansınız varsa da bu hem daha fazla zaman alacak hem de daha mükemmel sonuçlar almak için bilmeniz gereken temel fonksiyonları kaçırmanıza neden oluyor.

Sadece fotoğraflarınızı editlemek için gerekli bulduğunuz Photoshop eğitimini tüm ciddi fotoğrafçılık kursları veriyor. Bu kurslarda yeni başlayanlar ya da kendini geliştirmek isteyenler için farklı yaklaşıma sahip sınıflar da oluşturuluyor ve eğitim pratik yapılarak veriliyor.

Photoshop’u Kullanın!

Fotoğrafçılıkla ilgili her teknik hatayı Photoshop ile düzeltebilirsiniz. Kroplamayı, parlaklık vermeyi, kontrası artırmayı, ışık kaynağının yönünü değiştirmeyi, lekeleri silmeyi, renkleri değiştirmeyi öğrenin. Özellikle profesyonel olarak çalışmayı düşünüyorsanız, fotoğraflarınıza ekstra değer kazandırabilirsiniz. İyi bir fotoğrafçı hiçbir araca ihtiyaç duymaz, üstelik bu araçlar imajları orjinal hallerinden uzaklaştırıyor, iddiaları da mevcut. Ama bize göre “Gerçek” bir fotoğrafçı iletmek istediği imajı oluşturmak için mümkün olan her kaynağı kullanmalıdır.

Photoshop ile fotoğraflarınıza neler yapabilirsiniz?

Adobe Photoshop Araçlar

1982’den beri var olan bu programın bütün özelliklerini tamamen bilmek ve kullanmak neredeyse imkansızdır.Fotoğrafçılar için Photoshop programı ile fotoğraflarınıza yapabileceğiniz en temel özelliklerin bir kısmını aşağıda inceledik:

 • Resolution – Çözünürlük—DPI: Çektiğiniz fotoğrafları sergilemek için düzenlemek ve hazırlamak istediğimizde imajlarınızın iletileceği medyayı hesaba katmak önemli. Fotoğraflarınız basılacak mı? Bir web sayfasında mı kullanılacak? Ya da belki bir outdoor tabelasında çok yüksek boyutta kullanılacak. Bunların her biri uygun çözünürlük/resolution düzenlemesinin yapılmasını gerektiriyor.
 • Cropping – Kroplama: Kroplama genel ebatını küçültmek için fotoğrafın istenmeyen bölümlerini kesmektir. Kroplama fotoğrafın belli barçalarına odaklanmaya yardım ederken kalanını eler.
 • Resizing – Yeniden Ölçekleme: Yeniden ölçekleme çekimlerinizin hem fiziksel ebatını inç ya da santimetre olarak değiştirmenize hem de çözünürlüğünü değiştirmenize olanak veriyor.
 • Brightness, Contrast, Color – Parlaklık, Kontras, Renk: Fotoğraflarınız bazen görsel olarak çok doğru olmayabiliyor. Bunu düzeltmek için parlaklık, kontras ve renk değişikliği olanağı sunuluyor.
 • Adjusting Hue or Saturation - Tonlama ve Canılılık Ayarı: Hue / Tonlama, fotoğrafınızda hangi renklerin görüleceği ile ilgilidir. Saturation / Canlılık ise bu renklerin ne kadar güçlü ve yoğun olacağına belirler. Mesela Siyah-beyaz bir fotoğrafın canlılık değeri sıfırdır.
 • Retouching - Rötuşlama: Photoshop’ta fotoğrafları rötuşlama, değiştirme ve düzenleme için kullanılan bazı araçlar var. Clone stamp – kopyalama aracı, eraser - silgi, burn – koyultma, dodge - açma, smudge- sıvama ve blur- bulanıklaştırma araçları.
 • The Clone Stamp Tool – Kopyalama Aracı: Fotoğrafın seçilen bir bölgesinden alınan parçanın başka bir yere taşınmasına yarayan boyutu, akışkanlığı ve saydamlığı ayarlanabilen bir fırçadır.
 • The Eraser Tool/Magic Eraser Tool – Silgi /  Sihirli Silgi:: Bir fotoğraftaki pikselleri siler, magic eraser – sihirli silgi ise alandaki belli renkleri seçer ve onları siler.
 • The burn and dodge tools/ Koyultma ve Açma: Zıt etkileri vardır. Burn tool seçili alanları koyulaştırırken Dodge tool onların rengini açar.
 • The Smudge Tool –Sıvama Aracı: Fotoğraftan bir bölümü tutup sürüklediğimizde o bölgedeki pikselleri gerçek bir boyaymış gibi uzatır ve sıvar.
 • Blur Tool – Bulanıklaştırma Aracı Fotoğraftaki detay oranını düşürerek imajın seçili bölümünü yumuşatır.
 • Healing Brush Tool- İyileştirme Fırçası Aracı: İyileştirme Fırçası ile bir fotoğrafı bozan bölümler kolayca düzeltilebilir. Bu araç özellikle belli bir ya da birden çok kaynak noktası sayesinde imajın belli alanındaki istenmeyen detayların ya da bozuklukların örtülmesi ve kaynak noktadakiyle uyumlu bir şekilde düzeltilmesidir.
 
Tüketicinin Dikkatine
Fotoğrafçılık Kursunda Olması GerekenlerFotoğrafçılık Kursunda Olması GerekenlerSon yıllarda fotoğrafçılık ile ilgilenen kişi sayısı oldukça arttı.
Fotoğrafçılık Kursu Fiyatlarını Belirleyen FaktörlerFotoğrafçılık Kursu Fiyatlarını Belirleyen FaktörlerHer geçen gün daha çok kişi tarafından ilgi gören fotoğrafçılık...
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Kurs Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
17 Mart 2018 - 06:17
Son Yorumlar
 • ferhat
  Hobi olarak ilgilendiğim fotografcılık için eğitim almak almaya karar verdim ve buray... Devamı
 • selen
  Öncelikler merhaba Arkadaşımın tavsiyesiyle sizi aradım ilginizden ve alakanızdan çok... Devamı

Fotoğrafçılık Kursu
İkili Görsel Reklam
Faydalı Bilgiler
Türkiye'nin En İyi 10 Fotoğraf Sanatçısı Türkiye'nin En İyi 10 Fotoğraf SanatçısıTürkiye'nin en iyi fotoğraf sanatçıları
Dünyanın En İyi 10 Fotoğraf Sanatçısı Dünyanın En İyi 10 Fotoğraf SanatçısıDünyanın en iyi fotoğraf sanatçıları
Fotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Etmemiz GerekenlerFotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Etmemiz GerekenlerYetenek ve ilgiyi bir arada barındıran fotoğrafçılık kursu...
Fotoğrafçılık Atölyelerine Katılmak İçin 10 SebepFotoğrafçılık Atölyelerine Katılmak İçin 10 SebepFotoğraf gezileri ve fotoğrafçılık atölyesi, bu sanatla yeni...
İyi Fotoğraf Çekmek İçin 20 İpucuİyi Fotoğraf Çekmek İçin 20 İpucuHobi olarak fotoğraf çekenlerin en çok merak ettikleri..
Sokak Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlara 5 İpucuSokak Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlara 5 İpucuSokak fotoğrafçılığı nesneleri, sokak, park, kumsa...
Mekân Çekimi Nasıl Yapılır? Mekân Çekimi Nasıl Yapılır?Ürün ve mekan fotoğrafı çekimi görselleşmiş...
Türkiye’nin En Başarılı Fotoğraf SanatçılarıTürkiye’nin En Başarılı Fotoğraf SanatçılarıFotoğrafçılık alanında önemli çalışmalara imza atmaya...
Fotoğrafçılık Bölümü Bulunan ÜniversitelerFotoğrafçılık Bölümü Bulunan ÜniversitelerTürkiye’de bu eğitimi veren meslek liseleri yanında üniversiteler...
Anket
En iyi fotoğraf makinası sizce hangisi?
 
Teknik Bilgiler
Fotoğrafta Altın OranFotoğrafta Altın Oran Altın oran nedir? Gördüğümüz bazı nesneler bize...
Temel Fotoğraf TerimleriTemel Fotoğraf TerimleriAmatör ya da profesyonel, fotoğrafçılıkla...
Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?Sorusunu kısaca şu şekilde yanıtlandırmak mümkündür...
Canon mu Nikon mu? Canon mu Nikon mu?Fotoğraf makinası piyasasını paylaşan bu iki Japon devi...
Fotoğrafçılar İçin PhotoshopFotoğrafçılar İçin PhotoshopPhotoshop programı; internet, baskı ve diğer medya...
Moda FotoğrafçılığıModa FotoğrafçılığıModa fotoğrafçılığı 1839’dan beri var. Bazı kıyafetler...
Stüdyo Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!Stüdyo Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!Kozmetikten aksesuara, gıdadan modaya kadar...
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 51 konuk çevrimiçi

Seo
Seo Fiyatları

Vizör Ne Demektir?
Vizör Ne Demektir?
Fotoğraf makinasını konuya yöneltmeye, konuyu çerçevelemeye, netlemeye, çekimin sağlıklı bir şekilde gözle konrol edilmesini sağlar.
Gren Nedir?
Gren Nedir?
Fotoğrafın üzerindeki keskinlik, kumluluk oranıdır. Gren arttıkça kumluluk artar.Photoshop gibi programlarla düzeltilebilir.
Senkronizasyon
Fotoğrafta senkronizasyon
Denklanşöre basılmasıyla, flaşın patlaması ve obtüratörün açılıp kapanarak çekim işleminin aynı anda sağlanmasıdır.
Kontrast
Kontrast
Siyah-beyaz arasındaki ton farkı veya konu üzerinde görülen parlak ışıklarla gölgeli kısımlardan yansıyan ışıkların oluşturduğu açıklık-koyuluk farkındır.
Pozitif Film
Pozitif Film
Çekilen konuların aynı renk ve görüntü de görünen, kimyasal olaylardan sonra da pozitif görüntü veren filmlerdir.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Fotoğrafçılık Kursları © 2012-2015
www.fotografcilikkurslari.net