Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Nasıl Bir Fotoğraf Makinası Almalıyım?

Fotoğraf MakinasıEn iyi dijital fotoğraf makinesi hangisi, hangi markayı tercih etmeliyim, bütçeme uygun modeli nasıl seçebilirim? Gibi sorular fotoğrafçılığa yeni başlayanların hep aklındadır.

En iyi fotoğraf makineleri hangisidir? Sorusuna tek bir cümle ile yanıt vermek çok zordur. Çünkü amacınızı ve hangi alanda ilerlemek istediğinizi belirleyerek bir makine tercih etmelisiniz.

Fotoğraf makinesi seçerken teknik özellikleri hakkında bilgi sahibi olmakta en büyük yardımcınız olacaktır.

Fotoğraf Makinesinde Marka Seçimi

En iyi profesyonel fotoğraf makinesi dendiği zaman sektörün iki dev markası akla gelir. Canon ve Nikon… İki markanın belli özellikleri neredeyse onunla özdeşlemiş durumdadır. Hangisi daha iyidir diye sormak bu noktada anlamsız olur. Çünkü karar vermek için önce amacınızı belirlemelisiniz. Lenslere mi öncelik veriyorsunuz yoksa performans hızına mı? Ya da stüdyo fotoğrafçılığımı yöneleceksiniz yoksa gece çekimlerine mi? Verdiğiniz cevaplara göre marka tercihinizi yapabilirsiniz. Daha fazla detaylı bilgi için size en yakın fotoğrafçılık kursları ziyaret edin uzman türkiyenin en önde gelen Türkiye’nin En İyi Fotoğraf Eğitmenleri size gerekli bilgiyi vereçektir.

Nikon mu Canon mu? Fotoğraf Makinesinde Teknik Özellikler

Dijital fotoğraf makinesi almaya gittiğinizde birbirinden farklı teknik özelliklere sahip olduğunu görürsünüz. Bu özelikler ne demek? Gerçekten bütün bu megapiksellere ihtiyacınız var mı? Optik zoom ile dijital zoom arasında önemsemeniz gereken bir fark var mı? gibi sorular doğru bir makinaya sahip olabilmek için bu terimleri detaylı bir şekilde öğrenmek gerek.

12 Megapiksel! Süper Yüksek Çözünürlük! 12.5X Optik Zoom!

Megapixel Megapixel “Picture” ve “element” sözcüklerinin birleşmesiyle oluşturulmuştur. Megapixeller küçük karelerden de küçüktür, mega-küçük. O kadar küçük ki, 1 megapixel 1 milyon pixel’e eşittir! Günümüzde en küçük kompaklar bile 10 megapiksel çözünürlüğe sahip. Bu çözünürlük, kalabalık içinde bir yüzü kroplayıp onu makul bir portre olacak kadar büyütmeye yeterlidir. Bu özelliklerle tatil ve dış mekan çekimlerinizi yapabilir ayrıca 8X10 ebatında baskı gerçekleştirebilirsiniz. 4 megapikselin üzerindeki herhangi bir makinenin size harika bir çözünürlük vereceğidir. Poster bastırmayı düşünmüyorsanız 12 mp ve daha büyük çözünürlük daha fazla para harcamanıza neden olur.

Optik Zoom mu Dijital zoom mu?

Optik Zoom - Digital ZoomOptik Zoom - Digital ZoomOptik zoom dijital fotoğraf makinalarında, nesneye odaklanırken nesneyi fiziksel olarak büyüten teleskopik lens vardır. Dijital zoom ise, nesneyi çekmeden önce onu dijital olarak kroplar ve büyütür. Bu nedenle de çözünürlük kaybı olur. Ama bugün en ucuz olanların çoğunda bile 3X optik zoom lens var. Bu da temel seviye çekimleri durumları için yeter de artar bile. Ama uzak mesafe ve daha profesyonel çekimler için 5X ya da daha fazla optik zoom lens olan makinaları düşünmelisiniz.

Autofocus

Aslında bütün dijital makinalarda otofokus özelliği vardır. Temel anlamı makinanın sizin yerinize odaklama yapması demek. Genellikle, kadrajın ortasındaki nesneyi seçer. Garip bir şekilde, eski manuel fokuslama özelliği artık lüks kategorisinde.

Titremeyi Engelleme

İmaj dengeleyici/ Image Stabilizer titreyen el ya da titreyen nesne probleminin üstesinden gelmeye yardım eder. Kaya gibi dengeli ellere de sahip olsanız bu çok işe yarayan bir özellik.

Kendinden flaşlı

Kendinden Flashlı Fotoğraf MakinasıKendinden Flashlı Fotoğraf MakinasıAçıklama gerektiren bir özellik değil. Dikkate etmeniz gereken tek konu pillerin çok çabuk tükenmesi. Yanınızda yedek pil bulundurursanız bu sorunu da çözmüş olacaksınız.

Ekran Ebatı

Çoğu dijital makinede küçük LCD ekran var. TV ekranı gibi fotoğraf makinesi ekranları da diagonal olarak ölçülür. Ekran yanında vizör opsiyonu da olması iyi olur çünkü yüksek ışıkta bazen LCD ekranı görmek zor olur.

Ekstra kullanış kolaylığı sağlayan fonksiyonlar şunlardır:

Film Çekme Özelliği: Bu özellik kısa video klipler çekmenize imkan verir. Bunun dijital bir film makinasını ikame etmesini beklemeyin, ama kısa çekimler için paha biçilmez bir özelliktir. Bir de ses özelliği de varsa çok makbul olur.

Özel Çekim FotoğrafÖzel Çekim Modları: Bunların bazıları kumsal ya da karda çekim kadar fişek ya da aksiyon sporları gibi özelliklere sahip ayarları da içerebiliyor. Ayrıca yüksek ISO (Yüksek Hasassiyet) özelliği arayın. ISO ışık hassasiyeti ölçüsüdür. Yüksek hassasiyet seçeneğine sahip bir cihaz özellikle kapalı alanlardaki hareket halindeki nesneleri daha kolay yakalamanızı sağlar.

Aktarma/Yükleme Özellikleri: Standart aktarma yolu, USB kablosu ile bilgisayara ya da PictBridge bağlantısı ile yazıcılara bağlanmasıdır. Bunlar sizin için yeterli değilse kablosuz transfer özelliği olanlara bakın.

Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli


Fotoğraf makinesi seçimi önemli bir husustur. Kendinize uyan makineyi bulmak için araştırmalar yaparak, makineleri karşılaştırın. Size uygun olanı seçmelisiniz. Size destek olacak makineyi bulduğunuz zaman çekimleriniz daha kolay ve iyi geçecektir. Bunun içinde fotoğraf makinesi tercih ederken dikkat edilmesi gereken yerler vardır. Bunların neler olabileceği konusunda bilgi verelim…


Elinize Uygunluk: Fotoğraf makinesini elinize aldığınızda ağırlığına bakarak kollarınızı yormaması önemlidir. Makinen tuşlarına parmaklarınız rahatça ulaşabiliyor mu, makinayı kavrayışınız rahat olabiliyor mu ? Vücut hareketlerinize uyup uymadığına bakmalısınız.


Hobi olarak mı Mesleki Fotoğrafçılık mı Karar Verin: Ne için kullanacağınıza karar verin. İhtiyacınız doğrultusunda uygun makinayı seçin.


Hangi Tür Fotoğraflar Çekeceksiniz: Eğer ki çekeceğiniz fotoğraflar anı yakalamaksa bir dslr kamera ve ürünlerini seçin. Birçok fotoğrafçılık çeşidi vardır. Hangi alanda çekeceğinize karar verin.


Optik Zoom mu Digital Zoom mu: Makinanızın zoom ayarı hangisi olduğuna dikkat edin. Görüntü kalitesini en çok etkileyen nedenlerden biriside budur.


Objektifin İçeriği: Fotoğraf makinesi alırken objektifin özelliklerine dikkat edilmelidir. Fotoğraf çekerken en önemli özelliklerden biriside fotoğrafın ışık değeridir. Buna da diyafram denir. Diyafram ne kadar düşükse makine o kadar içeri ışık alır.


Makinanın Menüsü Önemlidir: İçeriği zengin bir makine sizin birçok alanda makinayı kullanmanıza yarar. Makinanın menüsüne de dikkat edilmelidir.


Pil, Şarj ve Hafızası:Makinenin pil,şarj ve hafızası önemlidir. Çekim yapacağınız zaman makinenizin pil ve şarjının bitmesini istemezsiniz. Bu yüzden makinanızın tasarruflu makineler olmasına dikkat ediniz. Makinanın hafızası da geniş olmalıdır. Üst üste yapacağınız çekimlerde makinenizin hafızasının dolmasını istemezsiniz.

Denklanşör Gecikmesi: Makinenin düğmesine basarak fotoğrafın çekilmesine kadar olan kısımdır. Denklanşör hızı anı kaçırmamanız için önemlidir, en fazla birkaç saniyeyi geçmeyecek makineleri tercih etmelisiniz.
Bu anlatılanlar size uygun olabilecek makineleri seçmeniz için verilen bilgilerdir. Kendinize uygun olan fotoğraf makinesini bulduktan sonra fotoğraf çekimleriniz çok daha kolay ve iyi geçecektir…

 
Tüketicinin Dikkatine
Fotoğrafçılık Kursunda Olması GerekenlerFotoğrafçılık Kursunda Olması GerekenlerSon yıllarda fotoğrafçılık ile ilgilenen kişi sayısı oldukça arttı.
Fotoğrafçılık Kursu Fiyatlarını Belirleyen FaktörlerFotoğrafçılık Kursu Fiyatlarını Belirleyen FaktörlerHer geçen gün daha çok kişi tarafından ilgi gören fotoğrafçılık...
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Kurs Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
17 Mart 2018 - 06:11
Son Yorumlar
  • ferhat
    Hobi olarak ilgilendiğim fotografcılık için eğitim almak almaya karar verdim ve buray... Devamı
  • selen
    Öncelikler merhaba Arkadaşımın tavsiyesiyle sizi aradım ilginizden ve alakanızdan çok... Devamı

Fotoğrafçılık Kursu
İkili Görsel Reklam
Faydalı Bilgiler
Türkiye'nin En İyi 10 Fotoğraf Sanatçısı Türkiye'nin En İyi 10 Fotoğraf SanatçısıTürkiye'nin en iyi fotoğraf sanatçıları
Dünyanın En İyi 10 Fotoğraf Sanatçısı Dünyanın En İyi 10 Fotoğraf SanatçısıDünyanın en iyi fotoğraf sanatçıları
Fotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Etmemiz GerekenlerFotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Etmemiz GerekenlerYetenek ve ilgiyi bir arada barındıran fotoğrafçılık kursu...
Fotoğrafçılık Atölyelerine Katılmak İçin 10 SebepFotoğrafçılık Atölyelerine Katılmak İçin 10 SebepFotoğraf gezileri ve fotoğrafçılık atölyesi, bu sanatla yeni...
İyi Fotoğraf Çekmek İçin 20 İpucuİyi Fotoğraf Çekmek İçin 20 İpucuHobi olarak fotoğraf çekenlerin en çok merak ettikleri..
Sokak Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlara 5 İpucuSokak Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlara 5 İpucuSokak fotoğrafçılığı nesneleri, sokak, park, kumsa...
Mekân Çekimi Nasıl Yapılır? Mekân Çekimi Nasıl Yapılır?Ürün ve mekan fotoğrafı çekimi görselleşmiş...
Türkiye’nin En Başarılı Fotoğraf SanatçılarıTürkiye’nin En Başarılı Fotoğraf SanatçılarıFotoğrafçılık alanında önemli çalışmalara imza atmaya...
Fotoğrafçılık Bölümü Bulunan ÜniversitelerFotoğrafçılık Bölümü Bulunan ÜniversitelerTürkiye’de bu eğitimi veren meslek liseleri yanında üniversiteler...
Anket
En iyi fotoğraf makinası sizce hangisi?
 
Teknik Bilgiler
Fotoğrafta Altın OranFotoğrafta Altın Oran Altın oran nedir? Gördüğümüz bazı nesneler bize...
Temel Fotoğraf TerimleriTemel Fotoğraf TerimleriAmatör ya da profesyonel, fotoğrafçılıkla...
Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?Sorusunu kısaca şu şekilde yanıtlandırmak mümkündür...
Canon mu Nikon mu? Canon mu Nikon mu?Fotoğraf makinası piyasasını paylaşan bu iki Japon devi...
Fotoğrafçılar İçin PhotoshopFotoğrafçılar İçin PhotoshopPhotoshop programı; internet, baskı ve diğer medya...
Moda FotoğrafçılığıModa FotoğrafçılığıModa fotoğrafçılığı 1839’dan beri var. Bazı kıyafetler...
Stüdyo Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!Stüdyo Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!Kozmetikten aksesuara, gıdadan modaya kadar...
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 37 konuk çevrimiçi

Seo
Seo Fiyatları

Vizör Ne Demektir?
Vizör Ne Demektir?
Fotoğraf makinasını konuya yöneltmeye, konuyu çerçevelemeye, netlemeye, çekimin sağlıklı bir şekilde gözle konrol edilmesini sağlar.
Gren Nedir?
Gren Nedir?
Fotoğrafın üzerindeki keskinlik, kumluluk oranıdır. Gren arttıkça kumluluk artar.Photoshop gibi programlarla düzeltilebilir.
Senkronizasyon
Fotoğrafta senkronizasyon
Denklanşöre basılmasıyla, flaşın patlaması ve obtüratörün açılıp kapanarak çekim işleminin aynı anda sağlanmasıdır.
Kontrast
Kontrast
Siyah-beyaz arasındaki ton farkı veya konu üzerinde görülen parlak ışıklarla gölgeli kısımlardan yansıyan ışıkların oluşturduğu açıklık-koyuluk farkındır.
Pozitif Film
Pozitif Film
Çekilen konuların aynı renk ve görüntü de görünen, kimyasal olaylardan sonra da pozitif görüntü veren filmlerdir.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Fotoğrafçılık Kursları © 2012-2015
www.fotografcilikkurslari.net