Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Başarılı Bir Moda Fotoğrafçısı Olmanın Yolu

Moda Fotoğrafçılığı Moda fotoğrafçılığı 1839’dan beri var. Bazı kıyafetler her zaman modaydı ama satışa yardımı olsun diye elbiseleri ve aksesuarlarını fotoğraflama fikri yeni. Genellikle reklam amaçlı olan bu uygulama sektörde satışlarını artırmak ve rakiplerine fark atmak isteyenlerin tercihi.

Zamanla kendi estetiğini oluşturan çekimler genellikle Vanity Fair, Harper’s Bazoor ya da Elle gibi moda dergiler ile mağazaların reklam tanıtımları çerçevesinde gerçekleştirilir. Artık kıyafetler egzotik mekanlarda ve aksesuarlarla çekilerek cazibeleri artırıldı. Ürünler basitçe illlustre edilerek değil fiziksel kalitelerini gösterme hissiyle çekiliyordu.

Günümüzde bu alanda en ünlü isimler ise Patrick Demarchelier, Steven Meisel, Mario Testino, Peter Lindbergh ve Annie Leibovitz’tir. Siz de mesleki olarak moda fotoğrafçısı olmak istiyorsanız aşağıda verdiğimiz ipuçlarına ihtiyacınız olabilir. Ayrıca moda fotoğrafçılığı kursu meraklılarına tüm teknik bilgileri ve içerikleri aktarıyor.

Moda Fotoğrafları

 • Odak her zaman konunuz olmalıdır. Mekana ve arka planın etkisine yakalanmak çok kolay ve bunlar da önemli ama ana odak onlar olmamalı. Model merkez nokta olmalıdır. Modelin önüne geçecekse muhteşem bir manzara ayarlamak için zaman harcamayın.
 • Sahnedeki her nesne rolünü oynamalı. Mekân, sahnedeki diğer nesneler hepsi modeli yansıtmalı. Modelinizi parlak bir şey giyiyorsa dışarıda güneşli bir günde çekim yapın ya da çiçekler kullanın. Makyaj ve saçlar da aynı şekilde önemlidir. Göz makyajına ve dudaklara dikkat edilmeli.
 • Moda fotoğrafı için her mekan bir çekim yeri olabilir. Stüdyoya gidemiyorsanız başka bir yerde çekebilirsiniz. Karanlık çekimler için merdiven boşluklarını ya da ağaçlıklı yolları, dar sokakları deneyebilirsiniz. Daha ferah çekimler için parklar ya da bahçeler uygun olabilir.
 • Photoshop sizin arkadaşınızdır! Her fotoğraf istediğiniz gibi olmayabilir; ışıkta, renklerde ve hatta modelde sorun olabilir. Fotoğraf düzenleme araçlarıyla hataları düzeltebilir hatta modeli editleyebilirsiniz.
 • Modelinizle konuşun. Dizginleri ele alın ve iletişime geçin. Amaçladığınız fotoğrafı elde edene kadar modelinize nasıl oturacağını, nasıl duracağını, nasıl hareket edeceğini ve nasıl bakması gerektiğini söyleyin.
 • Dolaşın ve elinizi taşın altına sokun. Bazen en iyi fotoğraf garip bir açıyla çekilir; sırt üstü yatıp yukarıya doğru çekin. Dışarıdaysanız ağaca tırmanıp yukarıdan çekebilirsiniz. Bir basamak yukarıya çıkarak sıra dışı fotoğrafı yakalayabilirsiniz. Mümkün olan her açıyı deneyin.
 • Ekipmanınızı güncel tutun. Fotoğraf makinanızın son teknoloji ürünü olmasına dikkat edin. Fotoğraf makinaları artık çok yetenekli ve firmalar arasındaki rekabet kişileri yönlendiriyor.
 • Bir vizyonunuz olsun. Mümkünse çekim yapmadan önce çekim yapacağınız alana bakın, mekanı farklı açılardan inceleyin.
 • Moda dünyası ile iç içe olun. Sürekli değişen bu alanda trendler söz konusu olduğunda mevzuya vakıf olduğunuzu gösterin. Renkleri takip edin. Modelin ne giydiğini değiştiremeseniz bile sahneye küçük bir parça ekleyerek yeni bir görüntü yaratabilirsiniz.
 • İç sesinizi dinleyin. İlhamınız ve motivasyonunuz zaman zaman değişebilir. Bir fikri tamamen bırakıp bir sonrakine geçmekten korkmayın. Çekim yürümüyor gibi hissederseniz tamamen yeni bir şey deneyim.

Alanında uzman kişilerden bu dersleri almak istiyorsanız. Fotoğrafcılık kursuları ile temasa geçebilirsiniz.

 
Tüketicinin Dikkatine
Fotoğrafçılık Kursunda Olması GerekenlerFotoğrafçılık Kursunda Olması GerekenlerSon yıllarda fotoğrafçılık ile ilgilenen kişi sayısı oldukça arttı.
Fotoğrafçılık Kursu Fiyatlarını Belirleyen FaktörlerFotoğrafçılık Kursu Fiyatlarını Belirleyen FaktörlerHer geçen gün daha çok kişi tarafından ilgi gören fotoğrafçılık...
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Kurs Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
17 Mart 2018 - 06:12
Son Yorumlar
 • ferhat
  Hobi olarak ilgilendiğim fotografcılık için eğitim almak almaya karar verdim ve buray... Devamı
 • selen
  Öncelikler merhaba Arkadaşımın tavsiyesiyle sizi aradım ilginizden ve alakanızdan çok... Devamı

Fotoğrafçılık Kursu
İkili Görsel Reklam
Faydalı Bilgiler
Türkiye'nin En İyi 10 Fotoğraf Sanatçısı Türkiye'nin En İyi 10 Fotoğraf SanatçısıTürkiye'nin en iyi fotoğraf sanatçıları
Dünyanın En İyi 10 Fotoğraf Sanatçısı Dünyanın En İyi 10 Fotoğraf SanatçısıDünyanın en iyi fotoğraf sanatçıları
Fotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Etmemiz GerekenlerFotoğrafçılık Kursu Seçerken Dikkat Etmemiz GerekenlerYetenek ve ilgiyi bir arada barındıran fotoğrafçılık kursu...
Fotoğrafçılık Atölyelerine Katılmak İçin 10 SebepFotoğrafçılık Atölyelerine Katılmak İçin 10 SebepFotoğraf gezileri ve fotoğrafçılık atölyesi, bu sanatla yeni...
İyi Fotoğraf Çekmek İçin 20 İpucuİyi Fotoğraf Çekmek İçin 20 İpucuHobi olarak fotoğraf çekenlerin en çok merak ettikleri..
Sokak Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlara 5 İpucuSokak Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlara 5 İpucuSokak fotoğrafçılığı nesneleri, sokak, park, kumsa...
Mekân Çekimi Nasıl Yapılır? Mekân Çekimi Nasıl Yapılır?Ürün ve mekan fotoğrafı çekimi görselleşmiş...
Türkiye’nin En Başarılı Fotoğraf SanatçılarıTürkiye’nin En Başarılı Fotoğraf SanatçılarıFotoğrafçılık alanında önemli çalışmalara imza atmaya...
Fotoğrafçılık Bölümü Bulunan ÜniversitelerFotoğrafçılık Bölümü Bulunan ÜniversitelerTürkiye’de bu eğitimi veren meslek liseleri yanında üniversiteler...
Anket
En iyi fotoğraf makinası sizce hangisi?
 
Teknik Bilgiler
Fotoğrafta Altın OranFotoğrafta Altın Oran Altın oran nedir? Gördüğümüz bazı nesneler bize...
Temel Fotoğraf TerimleriTemel Fotoğraf TerimleriAmatör ya da profesyonel, fotoğrafçılıkla...
Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?Profesyonel Fotoğrafçılık Nedir?Sorusunu kısaca şu şekilde yanıtlandırmak mümkündür...
Canon mu Nikon mu? Canon mu Nikon mu?Fotoğraf makinası piyasasını paylaşan bu iki Japon devi...
Fotoğrafçılar İçin PhotoshopFotoğrafçılar İçin PhotoshopPhotoshop programı; internet, baskı ve diğer medya...
Moda FotoğrafçılığıModa FotoğrafçılığıModa fotoğrafçılığı 1839’dan beri var. Bazı kıyafetler...
Stüdyo Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!Stüdyo Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!Kozmetikten aksesuara, gıdadan modaya kadar...
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 39 konuk çevrimiçi

Seo
Seo Fiyatları

Vizör Ne Demektir?
Vizör Ne Demektir?
Fotoğraf makinasını konuya yöneltmeye, konuyu çerçevelemeye, netlemeye, çekimin sağlıklı bir şekilde gözle konrol edilmesini sağlar.
Gren Nedir?
Gren Nedir?
Fotoğrafın üzerindeki keskinlik, kumluluk oranıdır. Gren arttıkça kumluluk artar.Photoshop gibi programlarla düzeltilebilir.
Senkronizasyon
Fotoğrafta senkronizasyon
Denklanşöre basılmasıyla, flaşın patlaması ve obtüratörün açılıp kapanarak çekim işleminin aynı anda sağlanmasıdır.
Kontrast
Kontrast
Siyah-beyaz arasındaki ton farkı veya konu üzerinde görülen parlak ışıklarla gölgeli kısımlardan yansıyan ışıkların oluşturduğu açıklık-koyuluk farkındır.
Pozitif Film
Pozitif Film
Çekilen konuların aynı renk ve görüntü de görünen, kimyasal olaylardan sonra da pozitif görüntü veren filmlerdir.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Fotoğrafçılık Kursları © 2012-2015
www.fotografcilikkurslari.net